PR článok | Foto: LightField Studios / Shutterstock.com | 7.4.2020

Ako prežiť leto v paneláku?

Extrémne vysoké teploty v lete nás potrápia aj tento rok. Ak žijete v paneláku, kde býva vzduch v letných mesiacoch neznesiteľný, poradíme vám, ako prežiť leto v paneláku bez ujmy na zdraví.

Zateplenie paneláku

Ak bývate v nezateplenom paneláku, vysoké teploty budete znášať horšie. Panely sa veľmi rýchlo nahrejú a kým vychladnú, potrvá to niekoľko dní a možno aj týždňov. Keďže teploty ani v noci neklesajú nejako výraznejšie, vzduch v bytoch býva čoraz viac neznesiteľnejší.

Ak chcete aj v budúcnosti prežiť bez problémov letá v paneláku, pomôcť vám môže zateplenie.

Vetranie zavčas rána

Prežiť letné mesiace v paneláku, v byte, zvládnete, ak budete vetrávať zavčas rána. Teploty okolo piatej, šiestej hodiny ráno nie sú až také vysoké, preto je potrebné to využiť na výmenu vzduchu v interiéri. Pootvárajte všetky okná v byte dokorán, ale dávajte pozor na prievan. V lete oceníte aj praktické siete proti hmyzu, ktoré majú zabrániť, aby hmyz prekĺzol cez otvorené okno k vám do bytu. Odporúčame kúpiť aj balkónové siete proti hmyzu.

Zastierajte závesy, rolety, alebo žalúzie

Ani mikrovetranie nie je povolené v letných mesiacoch. Odporúčame vám po vyvetraní okná úplne zavrieť a následne zastrieť závesy, rolety, alebo žalúzie. Ak používate interiérové žalúzie, zatiahnite ich proti slnku a nechajte ich tak najmä v čase medzi 11:00 a 15:00, kedy je slnko najintenzívnejšie a teploty sú najvyššie. Ideálne, ak budete mať žalúzie zatiahnuté počas celého dňa.

Ak chcete prežiť leto v paneláku, vyskúšajte aj tento trik. Pred ventilátor si na pevné miesto do misky položte kocky ľadu a následne ventilátor pustite. Takto si aspoň trošku ochladíte miestnosť, kde sa momentálne nachádzate.

V lete je veľmi dôležité vetrať len, keď sú teploty nižšie. Aj niekoľko minútové otvorenie vetračky znamená vpustenie horúceho vzduchu do interiéru.