K dermatológovi často ľudia chodia aj s problémami, ktoré sú skôr estetického, než striktne zdravotného charakteru. To sa týka aj akné, či túžbe po efektívnom zbavení sa chĺpkov. A práve na liečbu akné a laserovú epiláciu sa pozrieme bližšie.

Štyri účinné metódy liečby akné

Akné je vo všeobecnosti považované za problém puberty, ale môže pretrvať, či sa kvôli rôznym vplyvom znovuobjaviť aj v dospelosti. V takýchto prípadoch sa pacientom v prvom rade odporúča pozrieť sa na používanú kozmetiku a v prípade potreby ju vymeniť za takú, ktorá bude čo najmenej alergénna, dráždivá a bude mať pH okolo 5,5.

Konkrétne metódy efektívnej liečby akné potom poznáme viaceré: prvou je liečba LED lampou, pri ktorej na aknóznu pleť pôsobí modré LED svetlo a benzoyl peroxid s ich spoločnými silnými antibiotickými účinkami. Ďalej poznáme hĺbkový chemický peeling, pri ktorom sa na pokožku s akné aplikuje kyselina trichlóroctová, ktorej pôsobením sa zošúpe rohovinová vrstva pokožky, otvoria sa póry a zjemnia nerovnosti.

Treťou možnosťou je CO2 resurfacing. Pri tejto metóde sa pomocou ablačného CO2 laseru zbrúsia povrchové vrstvy kože. Lúč zároveň preniká hlbšie do kože a podporuje tvorbu kolagénu. V neposlednom rade tu ešte máme IPL, čiže intenzívne pulzné svetlo, pri ktorom svetelný lúč pôsobí na baktériu spôsobujúcu akné. Tá je totižto naň citlivá.

Najúčinnejšie sa chĺpkov zbavíte pomocou moderného laseru

Prejdime teraz k účinnej laserovej epilácii. Tá je typickým zástupcom zákrokov, ktoré v minulosti využívali v podstate len ženy, ale v súčasnosti ich čoraz viac vyhľadávajú aj muži. Ide o zákrok veľmi účinný, keďže odstraňuje chĺpky aj s korienkami.

Technológie sa naviac vyvíjajú aj v tejto oblasti a v súčasnosti je na laserovú epiláciu najlepšou voľbou moderný frakcionovaný LED diódový laser, ktorý je možné nastaviť na individuálny fototyp pokožky, čo nielenže zvyšuje účinnosť takéhoto zákroku, ale aj jeho šetrnosť.