Pod pojmom pracovné oblečenie si väčšinou predstavíme montérky skladajúce sa z nohavíc a blúzy. A funkcia takéhoto oblečenia? Má slúžiť na to, aby sme si pri práci nezašpinili a nepoškodili naše bežné oblečenie, no nie?

Dobré rukavice musia ruky chrániť a zároveň neobmedzovať pri práci

Pracovné oblečenie však nenosíme len preto, aby sme si mali čo „zakydať“ ak naša pracovná náplň patrí medzi špinavšie. Pracovné oblečenie má aj ochrannú funkciu. A čím rizikovejšie pracovné prostredie, tým je táto ochranná funkcia dôležitejšia. Nejde však len o spomínané montérky.

Súčasťou pracovných odevov sú aj „doplnky“, napríklad odolné pracovné rukavice. Ochranu rúk nevyužijú len pracovníci v prostredí so sálavým teplom, zvárači, elektrikári a podobne, ktorí všetci majú špeciálne rukavice.

„Obyčajnejšie“ pracovné rukavice sú potrebné pre každého, kto potrebuje ochranu proti porezaniu alebo pracuje vo vlhkom, či mokrom prostredí, prípadne prichádza do kontaktu s rôznymi olejmi. Popri ochrane však rukavice musia byť komfortné aj pri dlhšom nosení a hlavne neznižovať zručnosť ich nositeľa.

Dobrá obuv je základ nielen na horách

Dôležitým ochranným prvkom pri práci je aj kvalitná pracovná obuv. So zlou obuvou môžete ľahko prísť k úrazu nielen na horách, ale aj v práci. Obuv je tak často tým najdôležitejším ochranným prvkom spomedzi tých, ktoré tvoria rôzne pracovné outfity. Veď napríklad aj v skladoch, v ktorých sa nemanipuluje s príliš veľkým alebo inak nebezpečným tovarom, môže prísť k úrazom pri páde tovaru na nohu, či pri pošmyknutí.

Z toho vyplýva, že kvalitná pracovná obuv by mala mať odolnú kompozitnú špicu, ktorá ochráni prsty, či protišmykovú podrážku pre stabilitu na každom povrchu. Čo sa podrážky týka, vhod príde aj kevlarová planžeta v podrážke, ktorá ochráni topánku (a teda aj chodidlo) pred prepichnutím. Komfort počas dlhého nosenia umocní paropriepustná membrána.