Pri stavbách rodinných domov sa čoraz častejšie spomína ekológia, vplyv na životné prostredie, či energetické triedy. Niekto to rieši z donútenia, aby spĺňal platné normy a predpisy a niekto z presvedčenia, keďže chce čo najviac chrániť našu planétu.

Drevo ako stavebný materiál rozhodne patrí nielen do súčasnosti, ale aj do budúcnosti

Ak patríte k druhej skupine a chcete nielen ekologické bývanie, ale aj ekologickú výstavbu, určite ste už počuli o rodinných montovaných domoch. Prípadne s odbornejším označením, panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva. Aj keď použitie dreva na stavbu môže znieť ako niečo z minulosti, v skutočnosti ide o moderné stavby, ktoré sa dokonale hodia do 3. tisícročia.

Základom týchto stavieb sú zvislé nosné konštrukcie, takzvané panely, ktoré sa ale vyrábajú vo výrobnej hale podľa projektovej dokumentácie. Až hotové panely sa dovážajú na stavbu, kde sa hneď aj montujú. Takáto montáž trvá spravidla 2 dni.

Výstavba, ktorá dbá nielen na kvalitu, ale aj na životné prostredie

Aké výhody vlastne má „halová“ výroba panelov pre takéto moderné drevostavby? Z technického hľadiska môžeme zarátať maximálnu presnosť, ktorá sa dá docieliť len výrobou v hale. Aby ste mali istotu, že všetko „klapne“ tak, ako má, jednotlivé panely sú ešte pred výstavbou kontrolované.

Pochopiteľne, výstavba v uzavretej hale absolútne eliminuje akékoľvek nežiaduce vplyvy počasia. To má za následok aj to, že takáto „suchá“ stavba je obývateľná rýchlejšie ako pri stavbách realizovaných vonku v mokrom procese. Nie je totižto potrebná fáza vysušenia stavby.

V úvode sme však spomínali ekológiu. Výstavba v hale totižto myslí aj na životné prostredie. To, že postaviť montovaný dom z panelov privezených na stavbu trvá 2 dni, zmenšuje množstvo odpadu, ktorý sa pri stavbe vyprodukuje. Zároveň to znamená, že sa na vašom pozemku „otočí“ oveľa menej nákladných áut, ktoré by spôsobovali nežiaduce emisie. A vaši noví susedia, ktorí už vo vašej lokalite bývajú, ocenia, že nebudú musieť nekonečne dlho trpieť zvýšenú prašnosť a hlučnosť.