PR článok | 7.4.2019

Aké sú najväčšie nevýhody bývania v panelákoch?

Domov je tam, kde sa cítime príjemne a máme tam svojich blízkych. V súčasnosti je však problém zaobstarať si vlastné bývanie bez hypotéky, preto nám dobré pocity z vlastného bývania tak trošku kazí úver.

Ľudia najčastejšie vyhľadávajú stavebné pozemky, aby si mohli postaviť svoj vlastný rodinný dom, no finančná situácia im to niekedy neumožní a musia sa uskromniť s bývaním v paneláku. Viete ale, aké sú najväčšie nevýhody bývania v panelákoch?

Spoločný vchod

Keď bývate na dome, spoločné priestory vám nič nehovoria. Máte vlastnú verandu, vlastný vchod. S nikým sa nemusíte deliť o verandu, pretože patrí len vám.

V panelákoch však máte spoločný vchod so všetkými nájomníkmi žijúcimi v paneláku. Keby sa náhodou niečo stane (niekto vám poškodí schránku, pokazí zvonček), situáciu musíte riešiť s domovníkom a v prípade potreby aj so správou bytových domov, ktorá má na starosti aj váš panelák.

Spoločný vchod je nevýhoda, ktorú vníma väčšina rodín žijúcich v paneláku. Dá sa však na to zvyknúť.

Hluk od susedov

Samozrejme, aj v rodinných domoch sa nevyhnete hluku. Tam vás skôr bude trápiť hluk z ulice a ruch z okolitých podnikov. V panelákoch vás ale potrápi hluk prichádzajúci od susedov nad vami a vedľa vás. Pomôcť si v tomto prípade môžete kvalitným odhlučnením, no častokrát sa hluku ani tak nezbavíte. Práve kvôli tomu vedia niektorí ľudia uprednostňovať bývanie v dome pred bývaním v paneláku. Pokoj, žiaden dupot a krik od susedov vám v rodinnom dome hroziť nebude.

Ak sa situácia nebude lepšiť, na pomoc môžete zavolať domovníka, v horšom prípade políciu. Riešiť tieto problémy však nebudete so správcom. Ten má na starosti úplne iné záležitosti. Ak sa vám ale nebude pozdávať práca správcu, navrhnite zmenu správcu. Na to, aby sa zmenil správca, je potrebných viac hlasov ako len ten váš.

Absencia záhradky a v niektorých prípadoch aj balkóna

Ak radi pestujete zeleninu a bylinky, potrebujete záhradku. Aj keď záhradkárskych oblastí je v mestách dosť, vlastnú záhradku pri domove vám nenahradia. Vyjsť si na záhradku, odtrhnúť si čerstvé bylinky a vziať čerstvú vypestovanú zeleninu je na nezaplatenie. Niet divu, že to ľuďom žijúcich v panelákoch chýba.