Každá výrobná alebo obchodná spoločnosť je do určitej miery závislá od cestnej dopravy. Potrebuje totiž dostať svoj tovar k zákazníkom, prípadne od obchodných partnerov do vlastných priestorov.

Z hľadiska efektivity podnikania nie je vždy najvýhodnejším riešením vlastniť kamióny a realizovať prepravu vlastným vozovým parkom, ale prenechať túto úlohu na dopravcu či špedičnú spoločnosť. Tá prepravu tovaru zabezpečí bez akýchkoľvek starostí zadávateľa a v súčte finálnych nákladov aj lacnejšie.

Využiť je možné nielen kompletnú, ale i čiastočnú kapacitu kamiónov

kamionova-preprava-logistickesluzby.skCestná nákladná preprava má rôzne formy a jej poskytovatelia ponúkajú klientom viaceré možnosti s ohľadom na charakteristiky prepravovaného tovaru či požadovaný prepravný čas. Ak sa jedná len o menšie kusové zásielky, napríklad jednu či niekoľko paliet tovaru, nemusí si spoločnosť ihneď objednávať celé nákladné auto, ale len časť jeho kapacity. Tú zvyšnú využijú ďalšie firmy, čím sa preprava tovarov stane ekonomicky efektívnejšou. Zvyčajne sa opísaná forma prepravy označuje ako zberná služba.

Samozrejme, ak je množstvo tovaru také, že zaplní celý nákladný priestor vo vozidle, ako ideálne riešenie sa javí celovozová cestná preprava. Jej objednávateľ  si prenajíma celú kapacitu vozidla, takže sa pri preprave nemusí nikomu inému prispôsobovať. Preto auto ani nezastavuje na prekládkových termináloch, čím sa skráti prepravný čas.

Špeciálne formy prepravy tovarov

Nie každý tovar je rovnaký, a preto je občas aj v kamiónovej preprave nutné riešiť aj špeciálne prepravné požiadavky . Či už hovoríme o vybavení kamiónov alebo iných nákladných vozidiel alebo o organizačnom zabezpečení celej prepravy. Medzi takéto prípady patrí napríklad preprava nadrozmerného nákladu či preprava nebezpečných látok s nutnosťou špeciálneho monitorovania celého priebehu prepravy.

Všetky uvedené spôsoby prepravy tovaru ponúka aj medzinárodná spoločnosť pôsobiaca  i na Slovensku – DB Schenker. Obrovskou výhodou pre firmy v našom regióne je pobočka spoločnosti DB Schenker priamo vo Zvolene, odkiaľ vyrážajú každý deň zberné linky a kde je možné tovar dočasne preskladniť.