Zdieľať hudbu, filmy či počítačové programy verejne na internete vás v prípade, že nie ste ich autorom, môže vyjsť poriadne draho. Aj keď žijeme v dobe, kedy snáď každý používateľ internetu minimálne raz stiahol nelegálny obsah, polícia sa snaží eliminovať najmä tých, ktorí tento obsah nelegálne zdieľajú. Vo svete už bolo z tohto dôvodu zrušených viacero veľkých internetových služieb, ktoré ponúkali priestor pre takéto zdieľanie. No polícia nesleduje len „veľké ryby“.

foto: ©ISIFA/Gettyimages Creative Subscript/

Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom obvinil z prečinu porušovania autorského práva len 18-ročného mladíka z Hornej Ždane. Obvinený sa zaregistroval na diskusnom fóre a v dobe minimálne od mája 2008 až do súčasnosti, na rôznych filehostingových serveroch zverejnil odkazy ku stiahnutiu väčšieho množstva, najmenej 150 chránených audiovizuálnych diel. Prostredníctvom týchto odkazov mohli návštevníci filehostingových serverov a diskusných fór zdarma sťahovať filmové tituly do svojich PC. Uvedeným konaním porušil právo na vyhotovenie rozmnoženiny diela a právo na verejný prenos diela.

V zmysle autorského zákona spôsobil držiteľom autorských práv, škodu v celkovej výške 96 750 eur. Obvinený je stíhaný na slobode. Za tento skutok, ktorým bola spôsobená značná škoda, hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.