Len niečo cez 40 kilometrov na sever od Zvolena leží obec Donovaly, ktorá je známa najmä ako zimné lyžiarske stredisko. Už niekoľko rokov však ponúka množstvo atrakcií a zábavy aj v rámci letnej sezóny.

Park Snow Donovaly leto pr 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skUž od roku 2008 je pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa vybudované letné adrenalínové centrum s dominantou atrakciou – tobogánovou bobovou dráhou, lanovým parkom, umelou lezeckou stenou, bungee trampolínami, klasickými trampolínami a od leta 2013 aj nafukovacím hradom.

Tieto atrakcie poskytujú mnoho zábavy deťom aj dospelým. Najväčším lákadlom je tobogánová bobová dráha, jedna z dvoch svojho druhu na Slovensku. Jej trať sa kľukatí na svahu neďaleko údolnej stanici lanovky a po takmer 900 metroch vyústi do priestoru štartu a cieľa. Počas jazdy v tobogáne na špeciálnych vozíkoch zažijete množstvo adrenalínu vďaka 7 skokom a 11 ostrým zákrutám. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuťv najrýchlejších častiach trate je 45 km/h.

Lanové centrum je umiestnené v lesíku lemujúcom hlavnú cestu cez Donovaly a svojou dĺžkou viac ako 500 metrov a počtom okruhov sa radí medzi jedno z najdlhších a najväčších lanových centier na Slovensku. Po nástupe do lanového centra je vašou úlohou prekonávať prekážky, ktoré sú upevnené vo výške v priemere 2 metre nad zemou. Všetky okruhy sú farebne odlíšené podľa stupňa obtiažnosti. Počas celej doby absolvovania prechodu lanovým centrom ste istený lanom a na bezpečnosť návštevníkov dozerá aj špeciálne vyškolený personál.

Park Snow Donovaly leto pr 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skBungee trampolína je veľmi obľúbenou atrakciou zábavných parkov, preto nemôže chýbať ani vo FunAréne na Donovaloch. Ide o 4 samostatné trampolíny, na ktorých deti, ale aj dospelý s váhou do 110 kg s pripevnenou sedačkou spojenou s konštrukciou X-jump trampolíny dokážu skákať až do výšky 7 m a robiť pritom rôzne premety dopredu aj dozadu vďaka gumám, ktoré udržiavajú skokanov balans.

Popri bungee trampolíne je k dispozícii aj 8-stanovisková trampolína a detský nafukovací hrad.

Už pri príjazde na Donovaly od Ružomberka vám do očí udrie dominanta areálu pri parkovisku lanovky na Novú hoľu – 14 m vysoká lezecká stena. Lezecké steny sa tešia obľube u vyznávačov horolezeckého športu, ale aj amatérskymi lezcami všetkýchvekových kategórií

V prípade, že sa rozhodnete pre návštevu letného adrenalínového centra, odporúčame navštíviť aj rozprávkový svet Pavla Dobšinského – HABAKUKY, ktorý sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od lanovky na Novú hoľu. Rozprávkový svet Habakuky tvorí 15 objektovdomčeky s netradičnými menami a ojedinelou architektúrou, Škrupinkový zámok s jazierkom či amfiteáter s javiskom. Hladošov zas uspokojí ponuka chutných jedál v Hodovni, kde vám ich naservírujú v originálnych rozprávkových obaloch. Čaro chalúpok dotvárajú okrem rozprávkových predstavení aj zaujímavé expozície a ukážky tradičných i netradičných remesiel. Na priľahlej lúke nájdu deti zvieratká, preliezačky a hojdačky a v letnom období si môžete posedieť a občerstviť sa v krytom altánku s ohniskom. V rozprávkovom svete sa platí iba rozprávkovou menou – zlatými a striebornými Habakukmi, ktoré si môžete odniesť ako originálny suvenír.

Park Snow Donovaly leto pr 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skOkrem týchto atrakcií Donovaly ponúkajú aj vynikajúce podmienky na horskú turistiku, nakoľko sa nachádzajú na rozhraní dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra. Vrchol Novej hole, kam vás pohodlne vyvezie moderná sedačková lanovka TELEMIX Nová hoľa, je ideálnym východiskovým miestom na hrebeňové túry vo Veľkej Fatre. Lanovka premáva počas letnej sezóny v polhodinových intervaloch cez víkendy, avšak už od 10. júna až do konca letných prázdnin bude k dispozícii návštevníkom denne až do 18:00 hodiny.

Z osady Polianka zasa vedie turistický náučný chodník po stopách Špaňodolinského banského vodovodu, ktorý slúžil svojmu účelu už na začiatku 16. storočia.

Vďaka všetkým týmto možnostiam, ktoré Donovaly ponúkajú, stredisko pripravilo pre základné a stredné školy zaujímavú ponuku pri zorganizovaní výletu s vlastnou dopravou. Všetky potrebné informácie ako aj cenník nájdete na webovej stránke strediska www.parksnow.sk.