Národné lesnícke centrum | 14.12.2013

Aj pre zvolenských žiakov začína Detská lesnícka univerzita

Národné lesnícke centrum už po štvrtý krát otvorí svoje brány 50 žiakom pre projekt Detská lesnícka univerzita. Na rozdiel od iných detských univerzít, tu študenti zo Zvolena a Liptovského Hrádku budú pracovať až do leta, spoznajú les a prácu v ňom unikátnym spôsobom.

detskalesnicka univerzitaV pondelok, 16. decembra, sa slávnostnou imatrikuláciou a prvou prednáškou začne už štvrtý ročník Detskej lesníckej univerzity. Ten zahŕňa 8 prednášok trvajúcich až do leta 2014, kedy pod vedením odborníkov z Technickej univerzity vo Zvolene a Národného lesníckeho centra budú študenti poznávať prierezové lesnícke témy. Dozvedia sa viac o ekológii lesa, poľovníctve, lesnej ťažbe, hospodárskej úprave lesov, pestovaní lesa a lesníckej dendrológii.

„Deti šiestych ročníkov základných škôl už dnes musíme zaujať viac než len prednáškami. Čakajú nás diskusné panely, zážitkové a projektové vyučovanie v rámci programu lesnej pedagogiky a na záver aj kus praxe,“ hovorí projektová koordinátorka, Andrea Melcerová z Ústavu lesníckeho poradenstva a vzdelávania Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene. Praxou pritom bude návšteva a exkurzia u najväčšieho spracovateľa drevnej hmoty na Slovensku, celulózok a papierní Mondi SCP v Ružomberku.

Detská lesnícka univerzita .Celý cyklus sa začne paradoxne počítačovou hrou. Pod vedením odborného lektora doc. Ing. Mareka Fabriku, PhD. z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene sa študenti dozvedia ako je možné plánovať lesnícke činnosti akoby počítačovou hrou a navštívia unikátnu virtuálnu jaskyňu, ktorá im umožní prechádzať sa vo virtuálnom lese a rozhodovať o činnostiach, ktoré les potrebuje, aby v budúcnosti plnil všetky funkcie pre spoločnosť.

„Detská lesnícka univerzita je jeden z programov, ktorý v lesnej pedagogike úspešne rozširujeme. Vzájomné pochopenie o skĺbení našich potrieb, starostlivosti o krajinu a les, ako i o mnohých funkciách lesa v našich životoch učíme novú generáciu tak, aby si osvojila pozitívny vzťah k prírodnému bohatstvu, ktoré na Slovensku máme,“ hovorí riaditeľ Ústavu lesníckeho poradenstva a vzdelávania NLC Milan Sarvaš. Doterajšie tri ročníky absolvovalo celkovo 120 študentov. V tomto roku je novinkou, že sa zapoja nielen študenti zo Zvolena, ale aj mesta s ďalšou silnou lesníckou vzdelávacou tradíciou – Liptovského Hrádku. Dvadsať šiestakov z miestnych základných škôl bude poznávať les a jeho tajomstvá na Strednej odbornej škole lesníckej Jozefa Dekréta Matejovie.

Počas slávnostnej imatrikulácie, ktorá sa odohrá 16.decembra 2013 o 14:00 hodine, bude do rúk týchto žiakov odovzdaný index študenta Detskej lesníckej univerzity v Kongresovom centre Technickej univerzity vo Zvolene, z rúk jej dekana Viliama Pichlera.

Fotogaléria