Napadli vám ako prvé ilegálne pálenice? Nie nie, o tých sa v dnešnom článku baviť nebudeme. Zameriame sa však na niekoľko výrobcov kvalitného alkoholu. Neverili by ste, koľko naozaj dobrých značiek sa vyrába práve na Slovensku.

Napríklad taká Pacho Matrtaj Frndžalica, nápoj známeho zbojníka a jeho družiny. O tej si ale povieme možno inokedy. Aby sme vás presvedčili, že aj slováci vedia, ako sa robí poriadny alkohol, spomenieme si pár naozaj kvalitných značiek.

Apimed

Väčšina z vás určite pozná slovenskú firmu Apimed. Táto firma je jednou z najúspešnejších výrobcov medovín na Slovensku. Vedeli ste, že výroba medoviny je dlhý a náročný proces? Trvá minimálne rok.

Apimed si zakladá na precíznom výbere surovín a vysokú kvalitu slovenského medu. Vďaka tomu získala trnavská medovina už hromadu ocenení z rôznych kútov sveta. Kto by si bol pomyslel, že budeme mať na Slovensku skvost medzinárodného rozmeru.

Marsen

Prejdime k niečomu tvrdšiemu. Táto značka už mnohým z vás tak známa nebude, no zaslúži si vašu pozornosť. Na trhu je pálenica v Marcelovej už pekných 12 rokov. Pod značkou Marsen viete nájsť limitované série odrodových destilátov a výrobkov z nich.

Spoločnosť Fruit Distillery Cooperation, pod ktorú táto značka spadá, kladie dôraz na maximálnu kvalitu a poctivý prístup. Okrem destilátov môžete pod značkou Marsen nájsť aj rôzne druhy likérov, liehovín a dokonca aj lekvárov.

Bentianna

Možno ani o tomto slovenskom aperitíve ste ešte nepočuli. Spoločnosť Taste Evolution prišla na trh s unikátnou kombináciou medu, liečivých byliniek, hroznovej šťavy a Tokajského vína. V spojení s horkým horcom, ktorý má vraj magické účinky, vznikol alkoholický nápoj, ktorý sa oplatí vyskúšať.

Výrobcovia Bentianny si dávajú záležať na pomalom a precíznom dozrievaní v sudoch a čistých a kvalitných ingredienciách. Aj vďaka tomu získali už niekoľko ocenení, a to v Berlíne a v New Yorku.

Hubert Sekt a Karpatské Brandy

Priznajte sa, kto z vás vedel, že Hubert je slovenská značka? Hubert je jednou z najstarších slovenských značiek šumivých vín. Spoločnosť Hubert J.E. vznikla už v roku 1825 a ich kvalitné šumivé vína môžeme piť dodnes.

Zaujímavosťou je, že táto spoločnosť bola prvou fabrikou na šumivé vína mimo Francúzska. Dokonca sídlili v našom hlavnom meste. Pod túto spoločnosť spadajú aj značky Karpatské Brandy či Vitis Pezinok. Už takmer dve storočia získavajú ocenenia a tešia sa veľkej obľube.

Slovenské vína

Na Slovensku sa vyrábajú naozaj kvalitné a výnimočné vína na svetovej úrovni. Ak si radi pochutnáte na sladkých vínach, odporúčame vína z vinárstva Žitavské vinice. Väčšina ich vín dokonca získala zlaté či strieborné medaily na viacerých súťažiach.

Medzi ďalšie top značky vína patrí aj Villa Vino Rača z Bratislavy. Račianske vinohrady rozprestierajúce sa na južných svahoch Malých Karpát dodávajú týmto vínam na kvalite a obľúbenosti. Vďaka tomu uspeli aj v najvyššej súťaži Národný salón vín Slovenskej republiky.

Spomenieme si aj Víno Matyšák z Pezinka. Okrem samotných kvalitných vín majú v ponuke aj výborné nealkoholické nápoje či dokonca destiláty. Ulahodiť vám môžu aj vína spoločnosti Mrva & Stanko, ktorá sídli v Trnave.

Neďaleko sa nachádza spoločnosť Elesko so sídlom v Modre. Priestory samotného vinárstva aj s vinohradmi patria k jedným z najmodernejších wine parkov. Možno ich dokonca poznáte zo seriálu Búrlivé víno. Spoliehajú sa na vlastnú úrodu hrozna z Malokarpatskej a Tokajskej oblasti, čo ich vína robí výnimočnými.

O slovenských kvalitných vinárstvach by sa dalo písať knihy. Spomenuli sme si iba pár z nich, no za zmienku ich stojí určite oveľa viac. A čo vy? Dávate prednosť slovenským výrobcom alkoholu alebo vám viac chutia zahraničné značky?