Medzi majiteľmi áut s dieselovými motormi s príchodom zimy tradične naberajú na intenzite debaty o tom, či pridávať, alebo nepridávať do nafty aditíva. Odpoveď na túto otázku sa vám pokúsime dať aj my.

Základné kritérium

Teraz však nebudeme hovoriť o AdBlue, bez ktorého modernejšie dieselové motory nemôžu fungovať. Pozrieme sa na aditíva, ktoré do nafty pridávať môžete, ale nemusíte. Podľa čoho sa teda rozhodnúť?

V prvom rade je dôležitá otázka, akú naftu tankujete? Štandardnú alebo prémiovú, ktorú tiež ponúka väčšina čerpacích staníc? Obe síce majú v sebe aditíva, ale podstatný rozdiel je v ich množstve.

Zatiaľ čo v štandardnej nafte sú aditíva v menšom rozsahu, prémiová je aditivovaná vo väčšej miere a do nej pridávať ďalšie aditíva už nemá význam. Ak teda tankujete výlučne prémiovú naftu, na dodatočné aditíva môžete pokojne zabudnúť.

Aké a ako?

Ak tankujete štandardnú naftu, aditíva majú určite zmysel. Tiež však záleží od toho, o aké aditíva ide a ako ich používate. V prvom rade platí všeobecné pravidlo, že by ste mali uprednostňovať overené značky, u ktorých máte záruku, že vyrábajú naozaj kvalitné aditíva do nafty, ktoré prešli nezávislými testami. Pre pár ušetrených eur nemá zmysel riskovať, že svojmu motoru viac uškodíte ako pomôžete.

A čo samotné používanie aditív? Pre maximálny účinok je potrebné ich pridávať do nádrže tesne pred samotným tankovaním. Aditívum sa potom rovnomerne rozptýli. Zároveň platí (a teraz v zime je to aktuálne), že aditivíum by sa malo do nádrže pridávať len vtedy, keď je vonkajšia teplota nad nulou.

Aby sa účinok aditív prejavil, je tiež dôležité aditíva používať dlhodobo. Samozrejme, ak hovoríme o aditívach, ktorých účelom je zlepšiť vlastnosti nafty pri nízkych teplotách, tie nebudete používať celoročne. Ale napríklad aditíva, ktoré prispievajú k dlhodobejšiemu dobrému stavu motora, nemôžete používať len sporadicky, to by vám príliš nepomohli.