Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Preto je zdravie všetkých členov rodiny vždy na prvom mieste. Aby ste to však dosiahli, je treba, aby ste sa riadili určitými pravidlami. Pomôže to najmä v prevencii a v boji proti chorobám. Ako na to, si povieme v našom článku.

Zbavte sa nebezpečných zlozvykov

Nič nedokáže tak ohroziť zdravie rodiny ako nebezpečné zlozvyky rodičov, ktoré sa neskôr môžu preniesť aj na deti. Patrí tu najmä fajčenie, pitie alkoholu a samozrejme i užívanie rôznych podporných látok – extrémny prípad, kedy už je naozaj zle.

Výnimkou je v tomto smere ale pitie kávy, pri ktorej ak porovnáme jej pozitívne a negatívne účinky, tak tie pozitívne rozhodne prevažujú. Podľa mnohých odborných štúdií káva nielen že pomáha proti únave, ale dokáže tlmiť aj zápalové procesy v tele (obsahuje antioxidanty). Tiež znižuje riziko cukrovky a riziko vzniku cirhózy pečene či rakoviny. Zelená káva je navyše výborná v prípade, ak práve bojujete s obezitou.

Tip

Výnimočný zážitok vám prinesie pitie kvalitnej organickej bio kávy. Kvalita je tu zaručená ideálnymi podmienkami na pestovanie a odborným pražením kávových zrniek. Navyše tieto kávy sú fair trade – pestované malými farmami v krajinách, ktoré sú špičkou vo svetovej produkcii.

Zdravá životospráva – základ zdravia

Žiaden fast food namiesto spoločného rodinného obeda. Najdôležitejšie je jesť zdravú stravu s vysokým obsahom vlákniny. To znamená, konzumovanie každodenného dostatočného množstva zeleniny, ovocia a celozrnných výrobkov. Prirodzene, neplatí to len pre deti, ale aj pre rodičov, ktorí by v tomto smere mali ísť doma vzorom.

Zároveň sa snažte z jedálnička vylúčiť rafinované obilniny – bielu ryžu, biele cestoviny, koláče z kysnutého bieleho cesta…Dosiahnete tým nielen dobrý pocit, pohodu a normálnu váhu, ale aj dostatok energie, ktorú môžete pretaviť do spoločných rodinných aktivít.

Pokiaľ máte pochybnosti, či vaša strava spĺňa potrebné nutričné kritériá, je rozumné užívanie doplnkov stravy. Samozrejme, po porade s vašim lekárom.

Čo sa týka zdravého stravovania, nezabudnite tiež na svojich domácich maznáčikov. Zdravú výživu im napríklad zabezpečíte s Acana granulami bez chemických konzervantov.

Dostatok pohybu

Po zdravom stravovaní je dostatok pravidelného pohybu druhým najdôležitejším faktorom, ako dosiahnuť zdravie celej rodiny. Nech už by ste sa stravovali akokoľvek zdravo, bez potrebného cvičenia by to nemalo až taký účinok. Ideálne je nájsť takú spoločnú pohybovú aktivitu, ktorá bude vyhovovať všetkým členom rodiny.

Môžete si napríklad zahrať futbal, prechádzať sa rýchlejšou chôdzou v prírode alebo praktizovať pravidelné cyklovýlety. Veľmi obľúbené je aj plávanie, ktoré je ideálnym športom na zapojenie všetkých svalov tela do pohybovej aktivity.

To podstatné je vytvoriť si pravidelný režim, aby ste aspoň trikrát týždenne boli v pohybe minimálne po dvadsať minút. Nesnažte sa tento čas odbiť v jeden deň, pretože to nebude mať žiadny efekt.

Dbajte na zdravý spánok

Nedostatok spánku môže byť pre celkové zdravie organizmu veľkou ranou. Horšie je, že spánok veľa ľudí podceňuje. Výsledkom je únava a neschopnosť sústrediť sa. Vo vážnejších prípadoch môže dokonca nedostatok spánku vyvolať podráždenosť, nervozitu, pomalšie reakcie a problémy s rečou.

Pokiaľ tento problém zanedbáte a bude trvať dlhodobejšie, môže dôjsť až na vyvolanie depresií, nechutenstva a ďalších zdravotných komplikácií, ktoré sa prejavia aj na fyzickom zdraví.

Čo robiť, aby ste si každý deň dopriali kvalitný spánok? V prvom rade je dôležité pred spaním vyvetrať miestnosť. Ďalej sa nezabudnite zbaviť všetkých rušivých vplyvov, akými sú napríklad hluk z ulice či svetlá v miestnosti.

Vyvarujte sa večerať pred spaním, večernému pitiu kávy a minimálne 30 minút pred spaním modrému svetlu (napríklad z TV, mobilu, tabletu…). Modré svetlo z týchto moderných vychytávok totiž evokuje v tele modrú oblohu a preto organizmus prestáva tvoriť „hormón spánku“ – melatonín.

Robte čo najviac vecí spolu

Rovnako aj pocit súdržnosti je v rodine dôležitý. Snažte sa spolu sedieť pri jednom stole čo najčastejšie. Rozprávajte sa spolu, alebo si zahrajte spoločenské hry. Rozhodne sa vyvarujte spoločnému pozeraniu televízora, to nie je činnosť, ktorá by dokázala utužiť vzájomné vzťahy. Výnimkou môže byť ale dobrý film alebo rozprávka. Ale aj v tomto prípade je vzájomná komunikácia dôležitá.

Naproti tomu spoločenské hry, dokážu pocvičiť pamäť a rozvinúť zručnosti, najmä u detí. Vždy však hľadajte vhodné alternatívy, aby ste niekoho z rodiny neurazili alebo nezosmiešnili. Ak napríklad niekto nemá rád matematiku, nenúťte ho hrať Monopoly. Jednoducho podobne ako pri športe, aj tu je dôležité nájsť niečo, čo bude baviť celú rodinu.

Pestujte spoločné zážitky

Spoločné zážitky vytvárajú dobré psychické podmienky a pozitívne vplývajú na mentálne zdravie detí i rodičov. Od toho sa následne odvíja celková pohoda v rodine, ktorá má dôležitý vplyv aj na kondíciu a zdravie členov rodiny. Veď predsa neexistuje lepší pocit, ako keď sa vrátite po náročnom pracovnom dni do kruhu svojej rodiny, kde nájdete pohodu a oporu svojich blízkych.

Je preto dôležité brávať deti na rôzne výlety za zážitkami. A to či už do prírody alebo aspoň do nejakého aquaparku, kde si môžete všetci spoločne zaplávať a otužiť tak svoje zdravie.