Národný výstup na Pustý hrad je pre Zvolenčanov už roky obľúbenou tradíciou. Ani tento september nebude výnimkou. Na turistov opäť čaká skvelá atmosféra a bohatý kultúrny program.   

Tridsiaty prvý ročník Národného výstupu na Pustý hrad sa bude 2. septembra niesť v duchu dobrej nálady, zaujímavých hostí a spojenia tradície, zdravého pohybu i kultúry.

Hlavný program predstaví hudbu, sokoliarstvo aj šerm

Najväčším „ťahákom“ tohtoročného výstupu je obľúbená kapela Hrdza, ktorá zaspieva najznámejšie hity spájajúce tradičné melódie a moderný hudobný štýl. So svojimi piesňami sa účastníkom predstaví aj spevák a textár Tomáš Pohorelec.

Návštevníci Pustého hradu si ďalej môžu prezrieť umenie Sokoliarskej skupiny sv. Bavona, naučiť sa strieľať z luku či kuše a užiť si pútavé predstavenia šermiarov Ricasso. Pre deti sú pripravené remeselné tvorivé dielne Podpolianskeho osvetového strediska, kde si môžu vyrobiť vlastné háčkované, pletené a iné predmety na pamiatku. Súčasťou podujatia bude bufet s pivkom aj nealkom, prehliadka historických zbraní či knižný stan Matice slovenskej.

„Otvorenie Národného výstupu na Pustý hrad začne aj tento rok o 8.00 hod. v Parku Ľudovíta Štúra. Po slávnostnom otvorení podujatia a krátkej pietnej spomienke tak budú mať všetci návštevníci dostatok času presunúť sa na hrad, kde sa hlavný program začína od 10.00 hod.,“ vyjadrila sa vedúca odboru rozvoja mesta Juliana Kochlicová Ištóková.

Spoznáme archeologické nálezy aj históriu Pustého hradu

V neposlednom rade bude pre záujemcov pripravená komentovaná prehliadka Pustého hradu s vedúcim archeologického výskumu Jánom Beljakom a taktiež výstava najkrajších archeologických nálezov, ktoré sa podarili nájsť počas tohtoročnej Letnej školy archeológie. „Účastníci podujatia tiež dostanú spomienkový predmet, repliku zdobeného praslenu vyrobeného pôvodne zo zvieracej kosti. Využívaný bol ako závažie pri spriadaní, aby sa vlna rovnomerne zakrúcala požadovaným smerom pri tvorbe priadze. Artefakt bol objavený v roku 2019 na Hornom Pustom hrade. Nález je starý okolo 3000 rokov a pochádza z obdobia mladšej až neskorej doby bronzovej, keď sa na vrchole kopca nachádzalo rozsiahle hradisko,“ prezradil archeológ Beljak.

Ani tento rok nebude chýbať privítanie účastníkov 22. ročníka Cyklojazdy histórie, ktorí za sebou budú mať okruh Zvolen – Spišský hrad – Pustý hrad so zastávkami v niektorých z najkrajších a historicky významných kútov Slovenska.

Podujatie bude moderovať Alena Mičian Ostrihoňová, jedna z dvorných dám Pustého hradu. Pre imobilných občanov bude k dispozícií kyvadlová doprava číslo premávajúca spred Mestského úradu vo Zvolene.