Na jeseň minulého roku som písal na stránky ZVonline príspevok s názvom „Kam kráčaš Slovenský turizmus?“ V článku som sa zameral na kvality služieb, dopravy a poskytovaných informácií pre nadšencov turistiky po strednom Slovensku. Tak trochu som pichol do osieho hniezda ochranárov, keď som kritizoval stromami zarastený panoramatický výhľad z vrchu Poľany, a že spílením niekoľkých stromov by sa výhľad zlepšil. Aj som za to zožal nejakú tú kritiku, ale mnohokrát sa veci pohnú z miesta až keď príde, nazvem to „provokačné pichnutie na citlivé miesto.“ Vždy bola pre mňa Poľana a celé Podpoľanie akýmsi symbolom nedotknutej prírody v srdci Slovenska, ale že sa vecí pohnú presne opačným smerom, tak to som naozaj nečakal.

Nemusím však byť ani ochranár aby ma pot zalial od zlosti, keď si prečítam o zámere „štátu“ začať s ťažbou zlata v oblasti Biely vrch v Podpoľaní s využitím chemickej metódy kyanidového lúhovania. Človek si povie veď máme na Slovensku Ekologické inštitúcie a samotný rezort Životného prostredia, takže s poškodzovaním prírody to nebude také jednoduché. Ale ako sa zdá je to ešte jednoduchšie. Samotný postoj štátu, krajského súdu BB a Hlavného banského úradu B.Štiavnica k tomuto zatiaľ nedotknutému kraju a jeho obyvateľom nemá konkurencie široko-ďaleko. Vyzerá to tak, že celý zámer ťažby zlata speje k zdarnému cieľu. No najjagavejšou perličkou na tomto pre ľudí a prírodu devastačnom zámere je, že z predpokladanej ceny vyťaženého zlata 690 miliónov EUR by štát získal „rekordných“ 14 miliónov EUR. Kto sa obohatí zvyšnými 676 miliónmi, zatiaľ odpoveď nepoznám. Predpokladám, že sa ju ani nikdy nedozviem.

V čase keď sú na Slovensku médiami pretriasané korupčné kauzy financovania politikov počas minulých vlád spisom gorila, si niekto takto drzo a bezcitne dovolí ignorovať petičné vyjadrenie 11 tisícov Slovákov najmä z regiónu Podpoľania. Normálnemu človeku sa nad celým „ekologickým a finančne výhodným“ zámerom rozum zastaví a hneď položí si otázku, za koho nás vôbec v tomto štáte majú? V návale zlosti napomôžem mnohým s odpoveďou: už len preto aby sme dane platili!

Ak terajšie žijúce generácie neodolajú tlakom štátneho aparátu a „zodpovedných a ekologických“ baníkov zo zahraničia a z ťažbou zlata sa začne, tak okrem zdevastovanej prírody sa možno za desiatky rokov dostane región Podpoľania na prvé miesta štatistík výskytu nádorových ochorení. Po zodpovedných štátnych úradníkoch a ťažobnej zahraničnej spoločnosti nebude ani chýru ani slychu, veď na Slovensku sa dejú podobné kauzy aj za kratší čas. Bremeno ekologickej ťarchy v podobe zmenenej krajiny a prípadné často sa objavujúce zdravotné problémy obyvateľov regiónu zostanú pre generácie po nás a oni nám za to budú určite veľmi „vďační“. To že sa vo svete dialo a deje niečo podobné vám nikto nepovie a ani nenapíše. Vďačíme za to vplyvným ľuďom, ktorí to rýchlo a vždy zametú pod koberec. Stačí sa však viac o celú záležitosť zaujímať a človek zisťuje, že sa to práve teraz týka každého z nás.