Nemocnica AGEL Zvolen v utorok, 1. júna otvorila Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch. Moderné priestory a špičkoví odborníci ponúknu pacientom služby na najvyššej úrovni a liečiť budú aj detských pacientov s takýmito poruchami.

Nové pracovisko, ktoré je súčasťou zvolenskej nemocnice, sa bude zameriavať na diagnostiku a liečbu extrapyramídových ochorení, medzi ktoré patrí Parkinsonova choroba a iné druhy parkinsonizmu, rozličné typy trasu a rôzne formy hyperkinetických porúch. Centrum bude fungovať ambulantnou formou, no naliehavé prípady, pri ktorých bude potrebná rozsiahlejšia diagnostika či liečba, ktorá si bude vyžadovať hospitalizáciu, prevezme úzko späté neurologické oddelenie.

Nové moderné pracovisko zastrešuje špecialista v tejto oblasti a súčasne neurológ pôsobiaci vo zvolenskej nemocnici Ján Necpál, ktorý spolupracuje s ďalšími extrapyramídovými centrami pôsobiacimi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Základňu centra bude tvoriť skupina neurológov-odborníkov na extrapyramídové poruchy, klinický psychológ a psychiater. Víziou centra je najmä multidisciplinárna a čo najkomplexnejšia starostlivosť, ktorá bude spočívať v spolupráci s rehabilitačnými pracovníkmi, logopédom, gastroenterológom, či genetikom.

„Liečbe pacientov postihnutých spomenutými ochoreniami sa doktor Necpál venuje dlhodobo. Som nesmierne rada, že s podporou BBSK a skupiny AGEL SK títo pacienti dostanú dôstojné a moderné priestory. Činnosť súvisiacich odborníkov v jednom ambulantnom centre bude benefitom pre pacienta aj pre personál, ktorý teraz poskytne komplexnú liečbu aj poradenstvo bez toho, aby pacient hľadal ďalších lekárov, alebo musel za nimi dochádzať,“ povedala riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Okrem klinickej praxe bude mať centrum záujem aj o vedecko-výskumné pôsobenie, publikačnú činnosť a organizáciu rôznych vzdelávacích aktivít. Neurologické centrum je súčasťou nových priestorov, ktoré vznikli po prestavbe bývalej lekárne. S rekonštrukciou sa začalo minulý rok v októbri a náklady na prestavbu boli vo výške takmer 200-tisíc eur. Sú vytvorené 4 ambulancie s kompletným zázemím, čakárňou a recepciou.