Žiaci zo Základnej školy Petra Jilemnického 2 obsadili prvé miesto v kategórii Supertímov na svetovom šampionáte robotov RoboCup 2015 v čínskom Hefei. Do Číny sa kvalifikovali víťazstvom v národnom kole, hneď pri svojej prvej účasti. Partnerom školy bola popredná slovenská IT spoločnosť PosAm.

RoboCup_04Súťaž RoboCup sa konala v júli 2015 v čínskom meste Hefei za účasti niekoľkých stoviek tímov z viac ako 45 krajín. Zvolenskí žiaci súťažili v juniorskej kategórii Rescue Line Primary. V nej je úlohou s plne autonómnym robotom vlastnej konštrukcie, prejsť po vyznačenej trati, prekonávať prekážky, vykonávať stanovené úlohy a pri tom nazbierať v ôsmych súťažných kolách čo najvyšší počet bodov. V tejto súťaži obsadil tím RoboGen po troch súťažných dňoch štrnáste miesto.

RoboGen vedie učiteľ informatiky Maroš Hudík. Členmi tímu sú Martin Katriňák (VIII. C), Dominik Radler (VIII. C), Andrej Slovák (VIII. C), Matúš Garaj (VI. C) a Tomáš Hitka (V. C). Názov tímu si chlapci zložili z oblasti svojho záujmu (robotika) a z názvu špeciálneho programu pre nadané deti APROGEN (Alternatívny program edukácie nadaných), ktorého sú súčasťou.

RoboCup_08Kolo od kola sa zlepšujúce výsledky potvrdil tím RoboGen v nasledujúcej súťaži Supertímov, v ktorej spolu s čínskymi kolegami zvíťazil. Podstatou tejto súťaže je spolupráca. Dva tímy, s dvoma robotmi, na dvoch tratiach, plnia dve vopred neznáme misie, ale je iba jeden výsledok. Šikovní chalani dokázali behom pár hodín s pomocou čínskeho tímu postaviť úplne nového robota, čo nakoniec výrazne prispelo k ich celkovému víťazstvu. Napriek týmto skvelým výsledkom, nie sú popredné pozície v tabuľkách na tejto súťaži to najdôležitejšie, čo potvrdzujú aj samotní účastníci.

„Počas celej súťaže sme mali pocit, že cieľom a zmyslom vzájomného súperenia je spoločne sa niečo naučiť a posunúť sa ďalej. Atmosféra bola veľmi priateľská, všetci sme si navzájom pomáhali a radili si, inšpirovali sme sa svojimi nápadmi a riešeniami. To, čo sme sa tam naučili za pár dní, by nám doma trvalo roky,“ hovorí Dominik Radler, kapitán tímu RoboGen.

RoboCup_10
„Pri tom sme spoznali nových ľudí a nové kultúry. Úspechom nášho tímu bolo už to, že sa tam dostali. Nešli sme vyhrať. To, že sme dokázali spolu s výbornými Číňanmi uspieť medzi supertímami, nás však samozrejme veľmi teší,“ dodáva Radler.

Tieto pocity potvrdzuje aj riaditeľka školy Ľuboslava Bieliková: „Nikdy by sa chlapci na Slovensku nenaučili toľko, ako sa naučili na svetovom šampionáte. Každý deň sme u nich zaznamenali obrovský posun, motiváciu a neutíchajúcu chuť pracovať (aj po nociach) na nových problémoch. Tímy, s ktorými sa naši žiaci stretli a ktorými spolupracovali, mali iné zázemie, vybavenie aj skúsenosti. Naši žiaci však boli lepší, ako sme čakali a výborne sa vysporiadali s novými a neočakávanými situáciami. Sme hrdí, že sú majstri sveta.

„Nazbierané vedomosti i skúsenosti využijeme pri začlenení robotiky do upravených učebných osnov predmetov informatika a obohatenie v 9. ročníku. Samotní žiaci budú participovať na ich tvorbe. Chceme úprimne poďakovať spoločnosti PosAm za pomoc, profesionálnu podporu a zároveň sa tešíme sa na ďalšiu odbornú spoluprácu,“ dodáva riaditeľka školy.

Tradícia svetového podujatia RoboCup začala už v roku 1997. Jej cieľom je propagovať robotiku a pokrok v oblasti vývoja umelej inteligencie. Víziou je, že v budúcnosti tím plne autonómnych humanoidných robotov – futbalistov porazí skutočných futbalových šampiónov z mäsa a kostí. V ostatných rokoch sa robotického šampionátu zúčastňujú stovky tímov z desiatok krajín s celého sveta. V rámci podujatia dostávajú priestor aj tí najmladší. V juniorskej kategórií RoboCup Junior sa bojuje v troch súťažných kategóriách: Futbal, Tanec a Záchranár.