viglasRekonštrukcia zámku v neďalekej obci Vígľaš sa blíži k záveru. Od roka 2010 sa historická a kultúrna pamiatka Slovenska opäť priblížila vzhľadu spred Druhej svetovej vojny.

Ako pre portál DTonline.sk uviedli zástupcovia spoločnosti Zámok Vígľaš, s.r.o., ktorá objekt vlastní, v súčasnosti sa už ukončujú práce na exteriéri a robotníci sa presúvajú do interiérov. Práce by mali byť hotové do konca roka. Projekt, za ktorým stojí rumunský investor, počíta s reštauráciou a hotelovou časťou, ktorá bude mať 49 dvojlôžkových izieb a 9 apartmánov. Kongresová sála bude mať kapacitu 250 osôb a chýbať nebude ani priestor na výstavy.

Zámok s bohatou históriou siahajúcou do prelomu 14. a 15 storočia prežil v rozmachu až do Druhej svetovej vojny, ktorá z neho urobila ruinu, keď v roku 1945 vyhorel. Od konca vojny bol tak v dezolátnom stave, ktorý sa rokmi zhoršoval. Zodpovední sú i domáci, ktorí často využívali hradné múry ako stavebný materiál, ale predovšetkým príroda, ktorá bujnou vegetáciou, veterným zvetrávaním a klimatickými podmienkami prispela k deštrukcii.

Obec Vígľaš sa v snahe zachrániť svoje bohatstvo snažila ponúknuť zámok investorom za jednu korunu, avšak kvôli nutnej garancii mnohomiliónovej investície, sa dlho investora nedarilo nájsť. Z eurofondov sa postupne občianskemu združeniu Vígľaš podarilo zrekonštruovať vstupnú bránu a neskôr aj severozápadnú baštu.

Situácia sa zlepšila v roku 2007, kedy zámok kúpila spoločnosť Zámok Vígľaš s.r.o. Rumunského investora oslovila hodnota a poloha pamiatky. Rekonštrukcia je po materiálno-technicko-finančnej stránke mimoriadne náročná. Rozpočet sa pohybuje okolo 14 miliónov eur, z toho je 6 miliónov súčasťou príspevku z európskych fondov. Čistiace práce sa začali v roku 2009, a samotná rekonštrukcia v roku 2010. Pôvodný predpoklad ukončenia prác bol ešte na rok 2012.