Vaňa nie je len miestom očisty, je to priestor, ktorý vám dáva možnosť venovať sa intenzívne sami sebe, a to ako po fyzickej, tak psychickej stránke. Ako zo svojej vane urobiť funkčný wellness? A prečo je to také dôležité?

Relaxačný kúpeľ

Najčastejšie sa vaňa využíva na účely relaxácie. Pobyt v teplej vode, v ideálnom prípade sprevádzaný kúpeľovou soľou s bylinami alebo éterickými olejmi, dokáže skvele pracovať s telom aj psychikou. Pokojné vonkajšie prostredie dokáže totiž upokojiť aj búrky v našom momentálnom vnútornom nastavení. Medzi základné upokojujúce esenciálne oleje patrí levanduľa, medovka, ruža alebo napríklad ylang-ylang. Pomáhajú upokojiť myseľ, zmierniť úzkosť a zlepšiť kvalitu spánku a s tým aj kvalitu regenerácie. Na navodenie relaxačnej atmosféry využite teplú farbu svetla (obvykle okolo 2 700 K), prípadne sviečky či vonné tyčinky.

Vírivé masážne kúpele

Vyšším stupňom starostlivosti je stávka na vírivé masážne vane. Sú skvelou oporou pre aktívnych jedincov, ale aj osoby s psychicky náročným povolaním. Masážne dýzy poskytujú mierny tlak na telo, čím aktivujú jemné nervové zakončenia pod pokožkou, zlepšujú prekrvenie a tým robia telo citlivejším a zároveň uľavujú od bolesti. Vďaka stimulácii krvného a lymfatického obehu dochádza aj k efektívnejšiemu odplavovaniu odpadových látok. Masážna vaňa do kúpeľne môže byť tiež skvelou voľbou tam, kde potrebujete podporiť iné terapie zamerané na chronické ťažkosti, akými sú zlá pohyblivosť kĺbov a svalov. Širokú ponuku vaní si môžete pozrieť tu.

Poznáte hydroterapiu?

O tom, že voda a kúpele majú významný vplyv na chod ľudského organizmu, je presvedčená aj lekárska veda. Ostatne účinkov vody využíva v hydroterapii, liečebnej metóde, ktorá je známa tisíce rokov. Popri spomínaných efektoch, akými sú zlepšenie krvnej cirkulácie, odvod odpadových látok, uvoľnenie svalov a kĺbov, pridajte ešte efektívne znižovanie hladiny stresu, úzkosti a napätia. Hydroterapia môže tiež organizmus pripraviť na pokojný a relaxačný spánok. V mnohých prípadoch, najmä v kombinácii so špeciálnymi soľami, môže byť tiež podporou pre podráždenú pokožku a zvýšiť jej hojivé vlastnosti.

Wellness rituály

Kúpeľ vo vani môže byť tiež skvelým prostriedkom, ktorý podporuje partnerský vzťah. Doprajte si pravidelné aj nečakané romantické chvíľky, kedy vaňa a kúpeľ hrajú podstatnú úlohu. K tomu sa hodí ako rohová vaňa, tak vaňa pre dvoch. Zlepšiť však môžete aj vzťah sami k sebe! Jedna z ciest je napríklad viesť rozhovory sám so sebou. Doprajte si voľnosť vypustiť slová, ktoré by ste v spoločnosti nepoužili, ale aj myšlienky, ktoré často schovávame aj sami pred sebou. Skúste nechať vybublať to, čo zaťažuje vašu hlavu, ale aj nervy. Hovorte nahlas o svojich cieľoch, prioritách, strachu a bolesti. Hovorte, spievajte, bublite… Dovoľte si pokojne plakať, smiať sa… To všetko môže byť súčasťou wellness očisty.

Aby bolo wellness naozaj dokonalé

Aby ste mohli efekt kúpeľa vo vani využiť naozaj do maxima, je dôležité staviť na kvalitné výrobky, ktoré vás budú tešiť nielen svojím tvarom, ale aj vyhotovením a vlastnosťami. Vybrať si môžete z množstva materiálov. V prípade, že ste skutočnými milovníkmi kúpeľa, vyberte takú vaňu, ktorej materiál sa zvládne rýchlo ohriať a zároveň je schopný vodu udržať dlho teplú. Zamerajte sa aj na povrchovú úpravu. Veľa vaní je vybavených špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá zvyšuje chemickú odolnosť aj mechanické vlastnosti povrchov. Vaňa s antibakteriálnou úpravou (obvykle za podpory iónov striebra) lepšie odoláva útokom nežiaducich mikroorganizmov. Nezabudnite k vani rovno zaobstarať vaňovú batériu!