Už po osemnástykrát sa môžu návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea zoznámiť s maturitnými prácami študentov, končiacich štúdium v študijnom odbore Tvorba nábytku a interiéru na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene.

premeny dreva 16

V tomto ročníku dostali možnosť prezentovať výsledky vlastných projektov maturanti, dizajnéri. V rámci svojej maturitnej práce vytvorili a na výstave predstavujú svoje dizajnérske riešenia formou modelu, funkčného prototypu, posteru a makety interiéru, v ktorej je zakomponovaný navrhovaný prvok nábytku. Tento ročník je bohatý na funkčné prototypy zhotovené v mierke 1:1.

Na výstave bude možné vidieť návrhy verejného sedenia, odpočinkového sedenia, barových stoličiek, detskej stoličky, jedálenských stoličiek, balančnej stoličky na zdravé sedenie, konferenčných stolíkov, pracovných stolov, nábytkových solitérov a v neposlednom rade aj nábytku z recyklovaných materiálov.

Pozornosť bude určite pútať funkčný prototyp skladacej stoličky „FOLDFIX“, ktorej autorom je Adam Libiak. S ďalším pútavým exponátom sa predstaví Michal Očenáš (študent tretieho ročníka odboru Tvorba nábytku a interiéru) so svojím jedálenským stolom, zhotoveným v štýle Araka Levyho, ktorému touto svojou prácou vzdáva poctu. Stôl je obohatený pyrografiou o portrét spomenutého dizajnéra. Stôl dopĺňajú zreštaurované stoličky (Slovenská stolička z Pravenca číslo 1771 nazývaná aj krčmová, vytvorená podľa tonetky z roku 1938. V Pravenci sa vyrábala od roku 1953 a bola najprodukovanejším slovenským vzorom.), ktoré sú tak isto ozdobené pyrografiou.

Študentov odboru Tvorba nábytku a interiéru viedli pedagógovia Ing. Ivana Chovancová a Mgr. Jiří Dvořáček. Po konštrukčnej stránke študentov viedli Ing. Jozef Vaník a pri výrobe asistovali majstri odborného výcviku Mgr. Milan Hucovci a Mgr. Štefan Šupauer.

Okrem maturitných prác škola predloží aj práce študentov tretieho, druhého a prvého ročníka študijného odboru Tvorba nábytku a interiéru. Budú prezentovať svoje prototypy sedenia a iných doplnkov z recyklovaných materiálov – sedenie z odpadu. Na výstave bude možné vidieť funkčný prototyp komody „ZÁSUVKOVO“ od študentov učebného odboru Stolár – Jána Helieneka a Matúša Babinského s konzultantmi Mgr. Jozefom Červinským a Mgr. Jozefom Holcom.

Všetky práce študentov SOŠ drevárskej vo Zvolene si návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea budú môcť pozrieť od 12. mája do 10. júna 2016, pondelok až piatok, v čase od 9.00 do 17.00 hod.