PR článok | 26.6.2014

Úspešná občianska poradňa v Sliači

Uplynulo pol roka od vtedy ako som sa odhodlala spustiť bezplatnú občiansku poradňu pre obyvateľov mesta Sliač. Rozhodla som sa preto obzrieť trochu späť a zhodnotiť doterajší prínos celého projektu.

jana lajosova

Poradkyňa Jana Lajošová.

Ani som si neuvedomila, že som za toto obdobie riešila cez stovku prípadov. Ak si to rozmením na drobné, je to takmer jeden prípad na každý pracovný deň. Ľudia sa telefonicky alebo mailom na mňa obrátili o pomoc v rôznych situáciách. Niekedy stačilo odpovedať na e-mail a v troch či štyroch vetách nasmerovať občana s daným problémom napríklad na správnu inštitúciu. Inokedy boli nutné aj osobné stretnutia a v dotknutej oblasti sa poradiť s právnikom, kontaktovať úrady a podobne. Najrozsiahlejšou témou sú asi exekúcie a problémy s nebankovými subjektmi. Veľa dotazov bolo v súvislosti s rozvodom a výživným, ale početnú skupinu tvoria aj spory v dedičských konaniach. Pomerne náročné boli problémy, ktoré sa týkali pracovnoprávnych vzťahov. Riešila som sedem takýchto prípadov. Aj keď každý bol špecifický, zarazilo ma, ako niektorí zamestnávatelia pristupujú benevolentne k Zákonníku práce a ako (ne)oceňujú prácu svojich zamestnancov. Potom sú tu rôzne témy, ktoré sa týkajú medziľudských vzťahov – napríklad spor so susedom či kolegom. Veľmi silne na mňa zapôsobil prípad rodiny, ktorú zničilo gemblerstvo otca. Vnímam pozitívne ohlasy na túto moju prácu a preto neľutujem svoje rozhodnutie. Chcem využiť tento priestor a poďakovať sa mojim známym, ktorí sa ku mne po krátkom čase pridali a pomohli mi svojimi odbornými radami. Čo ma prekvapilo viac, boli ponuky rôznych združení a organizácii, ktoré mi sami od seba ponúkli spoluprácu. Niekedy síce išlo o komerčnú záležitosť, no sú združenia, ktoré so mnou spolupracujú bezplatne. Hlavne v poslednom čase to veľmi oceňujem, pretože cítim na pribúdajúcej práci, že ľudia registrujú fungovanie tejto občianskej poradne. O pomoc ma žiadajú nielen obyvatelia Sliača, ale aj z blízkeho okolia, či z okresov Detva a Krupina. Keďže v mojom prípade ide o voľnočasovú aktivitu a svoj čas a energiu rozkladám ešte aj medzi svoju vlastnú rodinu a prácu, nie vždy som schopná podať odpoveď obratom.

mojSliac_logoRGBKaždopádne sa snažím vyjsť v ústrety každému a som nadšená, keď moja rada a konkrétna pomoc pomôže vyriešiť zložitú situáciu ľuďom v núdzi.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.