Po otcovi prevzal organizáciu festivalu VAD a k tomu aj niečo navyše: kritickosť. Hovorí o tom, aký postoj má k festivalu mesto a aký postoj majú k mestu umelci. Tento rok sa rozhodol obzrieť do minulosti a neobchádza pri tom ani politické osobnosti. Tomáš Kršňák.
Tento rok festival slávi 25.výročie. Pribudli dva dni programu. Nezdá sa však, že by ste plánovali špeciálne oslavy. Alebo bude prekvapenie?
To, že víkend bude trvať 6 dní nie je dostatočný sviatok? My sme nikdy nerobili oslavy, pre nás je oslavou každý ročník a myslíme to úprimne. Cieľom tohto festivalu je ponúknuť ľuďom bežne nedostupnú a kvalitnú kultúru a umenie. My sme sa nikdy nepotrebovali ukazovať, ani sme nikoho nepotrebovali ukazovať, toto je možno jediný festival na Slovensku bez rautov, recepcií, okázalých, či VIP akcií pre sponzorov. Preto je pre nás samotným sviatkom festival.
25 je na malý festival v stredne veľkom okresnom meste slušné číslo. Je niečo, čo ste sa o divadle a o meste za ten čas naučili?
My sme sa najskôr naučili niečo o divadle a potom začali robiť festival, preto možno vydržal tak dlho.
Pred dvomi rokmi Váš otec spomínal, že Zvolen nemá k tomuto festivalu vzťah. Zmenilo sa to odvtedy?
Zatiaľ necítime veľkú zmenu. Napríklad tohto roku pri písaní celoročného programu osláv k 770. výročiu obnovenia mestských výsad nás tam zabudli zaradiť. Asi kvalitou nezodpovedáme ich nárokom. A zakladateľ festivalu Boris Kršňák, ktorý bol pri zrode tradície osláv mesta a bol v organizačnom výbore 750-teho výročia, a bol jedným z tých, čo písali novodobú históriu tohto mesta, ani nedostal pozvánku na oslavy.
Festival výberom inscenácií trochu pripomína programovú skladbu festivalu Divadelná Nitra. Inšpirovali ste sa? Čím sa inšpirujete všeobecne?
Prvý raz sa stalo, že na festivale je predstavenie, ktoré predtým bolo na Divadelne Nitre. Doteraz to bývalo skôr naopak, že Divadelná Nitra mávala predstavenia, ktoré boli u nás už rok pred tým. Máme svoje meradlo hodnôt a tým sa riadime pri výbere. A snažíme sa, ak to ide, aby bol program síce pestrý, ale aj homogénny.
Chodia umelci radi do Zvolena?
Myslím, že veľa umelcov pozná Zvolen len vďaka festivalu a ešte podľa toho, že Zvolen má na námestí zámok.
Ani tento rok sa nevyhýbate politike v programe, hoci väčšina festivalov tak robí. Prečo je to u vás inak?
To je veľmi povrchné videnie. Nikdy sme politiku nerobili! Nikdy na festivale nevystupoval aktívny politik. Nikdy sme nepropagovali konkrétnu politiku ani ľavú, ani pravú a už vôbec nie stranícku. Politika a jej realizácia, jej vonkajšie prejavy majú však čo dočinenia aj s kultúrou. A v čase, keď nám vládnu nekultúrni politici, často doslova primitívi a hlupáci, je potrebné hovoriť o kultúrnom rozmere politiky, aby ľudia dokázali rozlišovať. A keď tu bol Václav Havel, už nebol prezidentom. Tentoraz tu bude Iveta Radičová, ktorá už nie je aktívnou političkou a budeme sa baviť o kultúrnom rozmere politiky a skôr o minulosti, ako súčasnosti. Jedným z cieľov festivalu je kultivácia verejného priestoru a verejný priestor je aj politika.
Čím vás oslovujú vami vybrané politické osobnosti?
Svojím životom, svojimi nepolitickými alebo možno presnejšie povedané, nestraníckymi skutkami. Politici, ktorí boli na tomto festivale sú osobnosti, ktoré vo svojom živote veľmi veľa dosiahli, tých, súčasných, v opozícii či v koalícii by nik bez politiky nepoznal, sú to úbohé asociálne kreatúry!
Čo dúfate, že poviete divákom prostredníctvom festivalu tento rok?
To, čo každý rok: trochu provokovať, trochu potešiť, trochu prinútiť uvažovať. Ponúkame hodnoty i zábavu, ale aj zábavu hodnotnú. I v tomto ročníku sa chceme aj trochu obzrieť naspäť, trochu pospomínať, čím sme prešli, zhodnotiť to, pretože stále platí, že ak chcem vedieť kam mám ísť, musím vedieť, kde som a odkiaľ prichádzam, aj keď sa tým dnes už mnohí neriadia.