V nasledujúcom rozhovore sa dozviete viac o kurzoch pomocou internetovej stránky genedu.sk, ktorú pre ľudí vytvoril absolvent technických a odborných predmetov, Jozef Slaný.

V akých oblastiach robíte kurzy?

Zameriavam sa hlavne na IT kurzy, ktoré zahŕňajú kancelársky balík Office. Ďalej učím ľudí základy práce s počítačom, cez externých lektorov plánujem kurzy grafiky, angličtiny. Podľa môjho názoru je v kurzoch veľký potenciál, pretože dnešný školský systém nenapĺňa potreby trhu práce. Kto chce mať prácu, ktorá ho bude baviť a živiť zároveň, aj o desať či dvadsať rokov, mal by sa celoživotne vzdelávať.

Spomínali ste, že školský systém nenapĺňa potreby trhu práce. Avšak v dnešnej dobe stúpa počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Vo všeobecnosti majú ľudia kvalitnejšie vzdelanie ako v minulosti. Môžu študovať v zahraničí na renomovaných školách. Vysvetlite bližšie ako ste to mysleli?

Minca nemá len dve strany, ale aj hranu. Súčasný školský systém sa veľmi pomaly prispôsobuje zmenám. Zmeny sú však čoraz rýchlejšie. Na strednej škole som sa učil z 20 ročných kníh o čiernobielej a farebnej televízii v čase, keď sa prestávali vyrábať tieto typy televíznych prijímačov. Ak by som sa chcel po skončení strednej školy venovať oprave televízorov, musel by som sa znova vzdelávať. Dôvodom je, že poznatky, ktoré som v čase štúdia nadobudol, boli už vtedy zastarané. Druhým problémom škôl je, že sa vyučujú informácie, ktoré často nie sú potrebné. Naopak, to čo pre bežný život budete potrebovať, sa nenaučíte. Tlačíme deťom do hláv encyklopedické vedomosti z rôznych odborov a pritom ich nenaučíme riešiť konflikty, narábať s peniazmi. Potom sa čudujeme, že stúpa rozvodovosť a ľudia sú čoraz viac zadlžení. Súhlasím, že zahraničné školy sú kvalitné, ale majú podobné problémy ako u nás. Sú akoby odtrhnuté od reality. Ďalším problémom je, že kým získate titul, stojí vás to pomerne veľa času a peňazí. Ľudia v zahraničí si bežne berú pôžičky na štúdium, čo znamená že hneď po skončení vysokej školy sú zadlžení.

Zaujímavý pohľad na problematiku. Avšak mnohí vysokoškolsky vzdelaní ľudia zarábajú pekné peniaze aj na Slovensku, čiže podľa môjho názoru majú vysoké školy stále význam. Nepoznám však žiaden kurz, ktorý by pomohol niekomu zarábať toľko ako napríklad zubárovi či programátorovi alebo sa mýlim?

Sú povolania, ktoré sa naozaj bez vysokej školy nedajú prakticky robiť ako napríklad spomínaný zubár alebo lekár vo všeobecnosti. Lekára, ktorý nemá adekvátne vysokoškolské vzdelanie by som nenavštívil. No keď sa pozrieme na takého programátora, situácia je odlišná. V tomto prípade titul nie je až tak dôležitý. Navyše kvalitným kurzom, ktorý je naviazaný na prax a ktorý obsahuje praktické cvičenia, sa môžete napríklad za rok naučiť základom programovania. Môj kamarát si zaplatil popri štúdiu na vysokej škole kurz programovania a vďaka nemu teraz zarába približne 2500 eur mesačne. Pre neho mal kurz veľký význam. Autor knihy Riziko, Randy Gage spomína, že nie je ďaleko doba, kedy kurzy úplne predčia vysoké školy a tie buď zaniknú alebo sa budú musieť zmeniť resp. prispôsobiť sa, čo sa už v súčasnosti deje. Pozrite si napríklad takú stránku Coursera. Stovky univerzít tu majú online kurzy a vy ich môžete absolvovať zdarma alebo za nízky poplatok.

To je síce pravda, no nie všetci vedia po anglicky a tobôž nie veľmi používať počítač. Čo majú robiť takí ľudia, ak sa chcú celoživotne vzdelávať?

Majú viac možností. Zájsť do knižnice, požičať si knihy, robiť si poznámky, skúšať štýlom pokus-omyl. Alebo sa môžu prihlásiť na živý kurz, napríklad na jeden z tých, ktoré poskytujeme. Naučíme ich pracovať s počítačom, čo je podľa môjho názoru základ, ak sa chce človek v dnešnej dobe celoživotne vzdelávať. Pretože hľadať knihy po knižniciach je zdĺhavé a často nemusíte ani dané knihy nájsť. Ak viete pracovať s počítačom, otvoria sa vám brány k takmer nekonečnému vzdelaniu. Samozrejme nemusia sa učiť práve pracovať na počítači. To je iba jedna z možností. Viac ich môže zaujímať napríklad cudzí jazyk ako angličtina alebo španielčina. O španielčinu má v súčasnosti záujem čoraz väčší počet ľudí.