Lídri pravicových strán, ktoré stáli za kandidatúrou Ľudovíta Kaníka, podporia v druhom kole volieb predsedu BBSK súčasného župana. Výnimkou je SaS.

voľby„Pána Kotlebu nepodporíme a pán Maňka našu podporu nepotrebuje,“ povedal po voľbách Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita. Spomedzi pravicových strán, ktoré podporovali kandidatúru neúspešného Ľudovíta Kaníka (získal 15,07% hlasov), je SaS jediným subjektom, ktorý neodporučil v 2. kole voliť Vladimíra Maňku (SMER-SD, KDH).

Most-Híd prostredníctvom krajského predsedu Zsolta Simona vyjadril podporu súčasnému županovi, „aby v kraji nezvíťazil extrémizmus.“ O nevyhnutnosti podporiť Maňku hovoril aj Ľudovít Kaník. V súboji Maňka-Kotleba odporúčajú voliť prvého menovaného aj lídri strany Nová väčšina – Dohoda. „Vzhľadom na absolútnu neprijateľnosť Mariána Kotlebu Výkonný výbor NOVA odporúča voličom v druhom kole voliť kandidáta Vladimíra Maňku,“ píše vo svojom stanovisku strana NOVA, ktorá sa v prvom kole nepostavila za žiadneho kandidáta.

Proti Kotlebovi sa postavilo aj banskobystrické metské zastupiteľstvo. Na jeho utorňajšom zasadnutí predložil Vladimír Pirošík z klubu Banskobystrická alternatíva návrh, ktorým mestskí poslanci vyjadrili podporu Vladimírovi Maňkovi. „Keď tlač uverejní čiernu čižmu na pamätníku SNP, tak sa musíme k tomu vyjadriť. Na veľa veciach sa v tejto snemovni nezhodneme, ale moja skúsenosť je, že sa zhodneme na minimálne jednej veci. Na tom, že politika sa má robiť demokraticky,” povedal Pirošík. Kotleba bol zvolený za poslanca za banskobystrický volebný obvod s najvyšším počtom hlasov (8 678).