Jedenásť školských tímov, z toho 7 zo stredoslovenského regiónu, sa nedávno stalo súčasťou globálneho vzdelávacieho programu Roots & Shoots. Ten na Slovensko priniesla nadácia Green Foundation a jej regionálnym partnerom pre stredné Slovensko je Združenie Slatinka. O aktivitách programu porozprávajú slatinkári počas diskusie v rámci cyklu Zvolen Nahlas, a to priamo s deťmi, ktoré sa programu zúčastnili.

Ako hovorí Martin Tóčik zo Združenia Slatinka, cieľom programu Roots & Shoots je podnecovať záujem mladých ľudí o problémy svojho okolia a viesť ich k tzv. súcitnému líderstvu. Program umožňuje žiakom získavať povedomie o aktuálnych problémoch daného miesta, kde žijú a rozvíjať potrebné kompetencie, nevyhnutné pre ich riešenie.

Po prípravnej fáze na jeseň 2020 sa nedávno žiaci na vybraných školách v Banskobystrickom regióne pustili do mapovania problémov svojich komunít. Cieľom bolo vybrať vhodné témy pre svoje malé komunitné projekty, na ktorých realizáciu poskytne Green Foundation, okrem vzdelávania mladých ľudí a ich pedagógov, aj malý grant vo výške 400 €.

„Malé projekty v prospech miestnych komunít by mali byť hotové do júna 2021, kedy ich výsledky autori predstavia na záverečnej celoslovenskej konferencii. Samozrejme, bude záležať na obmedzeniach kvôli covid-19, či stihnú pred letom všetko, čo si naplánovali. Školáci zo základnej školy Námestie Mládeže vo Zvolene chcú napríklad vylepšiť stav verejnosťou veľmi využívanej zastávky hromadnej dopravy na ulici Štúra na sídlisku Západ,“ ozrejmuje Tóčik.

V diskusii Zvolen Nahlas sa bude Martin Tóčik rozprávať so zástupcami miestnej skupiny žiakov zo ZŠ vo Vígľaši, ktorí už svoj projekt ukončili. Jej témou však bude aj otázka, či deti a mladých ľudí vôbec zaujíma ochrana životného prostredia. Spomínaná diskusia sa uskutoční vo štvrtok 18. februára o 18-tej hodine na FB stránke Združenia Slatinka a klubu Wake-up.