O dinosauroch sa učíme od mala a obdivujeme obrovské tvory, ktoré našu planétu obývali pred 250 miliónmi rokov. Stopy po nich sa dodnes nachádzajú aj na území Slovenska, nie je ich však toľko ako v niektorých ďalších známych lokalitách ich výskytu.
Tajomno obrov
Takmer každému malému chlapcovi učarujú dinosaury. Niektorí z nich snívajú, že keď vyrastú, stanú sa známymi paleontológmi a odhalia niektorý z dosiaľ nepoznaných vyhynutých druhov. Ale táto téma nebýva ľahostajná ani dievčatám. Fascinujúce bytosti, ktoré obývali našu planétu pred 65 miliónmi rokov, zaujímajú deti od útleho veku až po ten predškolský. A často ich vrúcny vzťah k pradávnym stvoreniam drží aj počas školy, a tak o nich zisťujú stále viac, čo je dobré. Pretože pomáhajú vzbudiť u nich záujem a zanietenie o prírodné vedy a históriu.
Veľký zjav i strašidelnosť
Čo robí pravekých obrov takými atraktívnymi pre malých výmyselníkov? Jedným z dôvodov je ich rôznorodosť. Existovalo približne 700 druhov dinosaurov, z ktorých každý má svoje jedinečné charakteristiky. Jeden bol bylinožravec, ďalší mäsožravec, iný zas vedel lietať. To ponúka deťom priestor pre nekonečné možnosti na učenie a objavovanie. Rovnako ich tieto jaštery fascinujú svojou veľkosťou a gigantickým zjavom, ale aj tým, že patria k strašidelným úkazom, ktoré možno trochu naháňajú strach, na druhej strane vovedú do neznámych čias.
Dávna minulosť je lákadlom
Okrem toho ide o tému opradenú rúškom tajomstva. Dinosaury sú tvory pochádzajúce z dávnej minulosti, ktoré poznávame len prostredníctvom nájdených skamenelín a archeologických vykopávok. Toto v malých objaviteľoch vzbudzuje záujem o dobrodružné skúmanie. Hračky, knihy či interaktívne aplikácie s dinosaurou tematikou sú dobrým spôsobom, ako im priniesť poznatky prostredníctvom vedeckých dôkazov, ale aj zaujímavých, zábavných a interaktívnych prvkov.
Vzdelávanie sa tak stáva dobrodružstvom a vzrušujúcim procesom. Vedomosti získané zábavnou formou u nich podporia kreatívne myslenie. Spoznávanie sveta dinosaurov môže slúžiť ako skvelý nástroj na rozvoj detí a vybudovať u nich vzťah k učeniu a podnietiť v nich túžbu dozvedieť sa viac o prírode alebo dejinách. Zvlášť, keď na to využijeme kreatívne hračky ako napríklad populárne 3D puzzle. Očarenie obrovskými jaštermi vedie deti k hlbšiemu porozumeniu sveta, v ktorom žijú.
Stopy na Slovensku
Späť ale k našej hlavnej otázke. Vyskytovali sa dinosaury aj na území dnešného Zvolena? Väčšinu územia Slovenska v tom čase pokrývalo more zvané Thethys a suchozemské jaštery by sme tu tak našli len ťažko. Stopy po veľjašteroch sa však našli na území našich dnešných Vysokých Tatier. Práve Tatry ako prvé v období medzi druhohorami a treťohorami vykukli nad hladinu a poskytli tak priestor pre suchozemský život.