Jar nás už potešila, prichádza leto a s ním aj kliešte. Najnepríjemnejší hostiteľ na Vašom tele, môže byť práve kliešť. Jedná sa o nebezpečného parazita, ktorý Vám môže spôsobiť niekoľko zápalových ochorení.
Vyskytuje sa najmä vo vysokej tráve a neraz aj na Vašich domácich miláčikoch. Príjemná rodinná prechádzka s rodinou, s príbuznými, ďaleko od starostí a na Vás pomaly lezie kliešť. Prečo? Podcenili sme prevenciu, nezakúpili si repelent či nepodstúpili viacfázové očkovanie. Kliešť na tele vyhľadáva najčastejšie teplé miesta v podpazuší či na slabinách, kde je pokožka najtenšia a má tak potrebný prístup ku krvi. Preto sa treba po každom výlete, turistike či opekačke poriadne a starostlivo prehliadnuť.
V literatúre sa dočítate, že kliešte vyhľadávajú vysoké steblá tráv a odtiaľ na základe fyzikálnych či chemických vnemov okolia striehnu na svoju korisť. Neskáču zo stromov ako sa to medzi ľuďmi hovorí. Kliešť má tri reprodukčné štádiá (vajíčko, larva, nymfa a dospelý jedinec). Najhoršie je na tom to, že všetky štádiá majú schopnosť preniesť infekciu. Fakt, že každá samička produkuje okolo 2000-4000 vajíčok je zastrašujúci. Ako už iste sami viete prisajú sa často na väčšiu zver( srnky, diviaka, zajaca), domáce zvieratá (pes, mačka, domáci dobytok) a v neposlednej rade aj na človeka. Práve preto je dôležité aby ste uchránili seba, svoje deti a svojich domácich miláčikov pred malým parazitom, ktorý Vám môže zmeniť život na nepoznanie. Pre psov sú ideálne antiparazitické obojky alebo Spot on (pipetky, ktoré sa aplikujú priamo na kožu). Bližšie informácie dostanete u Vášho zverolekára. Vo Zvolene sú kliešte rozšírené hlavne v oblasti Môťovskej priehrady a v okolí Pustého hradu, obľúbeného turistického cieľa.
Kliešte majú špeciálny orgán na satie krvi a v ich slinách sa nachádza špeciálna látka proti zrážanlivosti krvi. Preto ho v prvých hodinách na sebe ani necítime. Po odhalení je nutné ho čo najrýchlejšie odstrániť. Pozor! Neodporúča sa, že na kliešťa nanesiete olej či masť, vtedy vyvráti obsah svojich vnútorností do ranky a zvýši tak riziko nákazy. Ideálne je použiť alkohol alebo mydlovú penu (má dezinfekčné účinky). Poprípade použiť Jodasol alebo Jodamol B. Ľudia majú rôzne zaužívané spôsoby a niekedy je náročné zhodnúť sa pre jednotnú metódu bezpečného odstránenie kliešťa z tela hostiteľa. Mnohokrát sa hovorí o mechanickom odstránení kliešťa pomocou pinzety krútením v proti smere hodinových ručičiek či kývavými pohybmi. Nevyhnutná je za každých okolností odborná lekárska pomoc, ktorá Vám postihnuté miesto dezinfikuje. Základom je aby ste sa kliešťa nechytali rukou a použili pri tom rukavice. Ak sa kliešť rozpučí a vytečú črevné vnútornosti zabráňte kontaktu s očami a s malými rankami na tele. Veľmi rýchlo sa môže preniesť nákaza.
Ako sa už na začiatku spomína, prenášajú nebezpečné zápalové ochorenia ako napríklad: kliešťovú encefalitídu (príznakom je netypické vírusové ochorenie dýchacích ciest a zvýšená horúčka), bartonelóza, lymská borelióza (zväčšená červená škrvna na postihnutom mieste s bielym stredom, sprevádzaná horúčkou či zvracaním). Najdôležitejšia je včasná diagnóza a liečba antibiotikami.
To bol len stručný prehľad kliešťa, malého parazita, ktorý spôsobuje vážne problémy. Preto je nevyhnutné aby ste si obzvlášť v týchto mesiacoch dávali pozor a nepodceňovali výlety do prírody.