Uplynulo takmer rok od vtedy ako som sa odhodlala spustiť bezplatnú občiansku poradňu. Rozhodla som sa obzrieť trochu späť a zhodnotiť doterajší prínos celého projektu. Ani som si neuvedomila, koľkokrát ma ľudia požiadali o pomoc, radu. Oslovili ma či už mailom alebo telefonicky v rôznych situáciách.

jana lajosova
Poradkyňa Jana Lajošová.

Ak to rozmením na drobné, je to takmer jeden prípad na každý pracovný deň. Niekedy stačilo odpovedať pár vetami a nasmerovať občana s daným problémom napríklad na správnu inštitúciu. Inokedy boli nutné aj osobné stretnutia a v dotknutej oblasti sa poradiť s právnikom, kontaktovať úrady a podobne. Najrozsiahlejšou témou sú asi exekúcie a problémy s nebankovkami. Veľa dotazov bolo v súvislosti s rozvodom a výživným, ale početnú skupinu tvoria aj spory v dedičských konaniach. Pomerne náročné boli problémy, ktoré sa týkali pracovnoprávnych vzťahov. Riešila som sedem takýchto prípadov. Aj keď každý bol špecifický, zarazilo ma, ako niektorí zamestnávatelia pristupujú benevolentne k Zákonníku práce a ako (ne)oceňujú prácu svojich zamestnancov. Potom sú tu rôzne témy, ktoré sa týkajú medziľudských vzťahov – napríklad spor so susedom či kolegom. Veľmi silne na mňa zapôsobil prípad rodiny, ktorú zničilo gemblérstvo otca.

Som rada, že situácia v tejto rodine sa pohla dobrým smerom. Otec nastúpil už na liečenie a dúfajme, že to celej veci pomôže. Najsilnejšie na mňa zapôsobil prípad, kedy mi zavolal človek, ktorý bol rozhodnutý skoncovať so svojím životom. Zlé medziľudské vzťahy a prieky, ktoré mu spôsobovali niektorí ľudia z jeho blízkeho okolia priviedli tohto človeka do takého stavu, že už nemal síl ďalej žiť. Bola to pre mňa skutočne vypätá situácia, ale uvedomovala som si zodpovednosť, ktorú v tejto chvíli nesiem. Zvládla som to. Som rada, že práve vďaka tejto poradni sa predišlo čo i len jednému takémuto nešťastiu. Dodnes si občas zavoláme aby sme si len tak o sebe dali vedieť.

Vnímam pozitívne ohlasy na moju prácu a neľutujem svoje rozhodnutie. Chcem sa poďakovať mojim známym, ktorí sa ku mne po krátkom čase pridali a pomohli mi svojimi odbornými radami. Čo ma prekvapilo viac, že sa pridali aj rôzne združenia a viacero z nich so mnou spolupracuje bezplatne.

mojSliac_logoRGB

O pomoc ma žiadajú nielen obyvatelia Sliača, ale aj z blízkeho okolia. Snažím sa vyjsť v ústrety každému a som nadšená, keď moja rada a konkrétna pomoc pomôže vyriešiť zložitú situáciu ľuďom v núdzi.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322.