Zosnulého biskupa Banskobystrickej diecézy Mons. Rudofa Baláža pochovajú v Nevoľnom, v stredu 3. augusta 2011.

Podľa prvých informácií, ktoré vydala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS), pohrebné obrady zosnulého biskupa Banskobystrickej diecézy Mons. Rudolfa Baláža sa začnú 3. augusta 2011 zádušnou svätou omšou vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici o 10.00 h. Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup a metropolita, predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

V rovnaký deň budú o 16.00 hod. pokračovať pohrebné obrady so svätou omšou vo Farskom kostole Premenenia Pána v Nevoľnom. Nasledovať bude uloženie tela do hrobu na cintoríne v rodisku biskupa, rovnako v Nevoľnom.

Deň predtým, v utorok 2. augusta 2011 o 19.00 h. sa v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici zjednotia kňazi a veriaci pri modlitbe vešpier za zosnulého biskupa. Následne bude na rovnakom mieste do 21.00 h. možnosť uctiť si telesné pozostatky zosnulého duchovného otca a pastiera diecézy.

Banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž zomrel 27. júla 2011 o 16.00 h na následky krvnej embólie vo veku nedožitých 71 rokov (narodený 20. novembra 1940). Podľa našich informácií zastihla nečakaná smrť biskupa práve vo chvíli, keď bol so svojim priateľom a zároveň osobným lekárom.

V súvislosti s jeho úmrtím je od štvrtka verejnosti v Katedrále sv. Františka Xaverského na hlavnom námestí v Banskej Bystrici prístupná „Kondolenčná kniha k úmrtiu Mons. Rudolfa Baláža“. Zriadená bola tiež emailová adresa, na ktorú je možné posielať prejavy sústrasti (kondolencia@kbs.sk). Výber z nich bude v dohľadnom čase zverejený na web stránke Banskobystrickej diecézy.

Sústrasť nad úmrtím Mons. Rudolfa Baláža vyjadrila okrem iných významných štátnych či cirkevných predstaviteľov aj predsedkyňa vlády SR Iveta Radičová, ktorú sám banskobystrický biskup v minulosti kritizoval hlavne za jej postoj k interrupciám:

„Ako predsedníčka vlády SR chcem vyjadriť hlbokú ľútosť nad náhlym úmrtím biskupa Rudolfa Baláža, ktorý patrí medzi významné osobnosti slovenského spoločenského i duchovného života. Veľkosť osobnosti a vysoké morálne kvality potvrdzoval v období komunistického režimu, keď mu režim na istý čas nedovolil oficiálne vykonávať kňazské povolanie, ako aj v čase mečiarizmu, keď sa ako biskup postavil na obranu princípov slobody a demokracie, za čo bol vtedajšou mocou otvorene znevažovaný. Jeho životný príbeh je svedectvom odvahy a statočnosti, ako aj odkazom pre celú spoločnosť, že sloboda a demokracia, pravda a spravodlivosť sú hodnoty, za ktoré sa oplatí angažovať, ktoré treba brániť a ktoré musí každá moc rešpektovať. Moje osobné stretnutia s biskupom Rudolfom Balážom boli vždy v duchu úcty a otvoreného dialógu a natrvalo mi zostanú v pamäti ako svedectvo skutočnej osobnosti.“

Česť jeho pamiatke!

Iveta Radičová, predsedníčka vlády SR