ZVonline.sk, Šport Blog SK/CZ | 31.3.2017

Päť hlavných príčin vypadnutia Zvolena z play-off

V spolupráci so Šport Blog SK/CZ vám prinášame krátky pohľad na príčiny neúspechu hráčov HKM Zvolen v tohtoročnom play-off.

Tipsport Liga má štvrťfinálové súboje za sebou a hráči MsHK Žilina sa stali posledným semifinalistom. Naopak Zvolenčania sa lúčia so sezónou, v ktorej si však hanbu neurobili.

Vypadli totižto až v dramatickom siedmom zápase, v sérií, ktorá bola najvyrovnanejšia a priniesla všetko, čo k play-off neodmysliteľne patrí. Góly, šarvátky, emócie, kontroverzné prehlásenia a iné dramatické okamihy vyústili do zápasu, ktorý fanúšikovia milujú.

Nie sú to však také typické príčiny, ako to bolo v prípade Košíc či Popradu. Prehrať v rozhodujúcom siedmom zápase je niečo, čo žiaľ musí jedno z mužstiev “postihnúť”.

Zvolen si za svoju obrovskú snahu zaslúži uznanie a len krôčik ich delil od toho, aby tento článok bol o neúspechu Žiliny. Aj tých 5 dôvodov sa hľadalo akosi ťažšie…

1. Zranenia kľúčových opôr

Nikto vo Zvolene sa na zranenia nevyhováral a za to si takisto zaslúžia obdiv. Absencia hráčov ako Puliš, Majdan a Klhůfek, ktorí sa v základnej časti postarali celkovo o 56 gólov, by zasiahla ofenzívu asi každého mužstva. O toto trio hráčov prichádzali postupne a v zápase číslo 7 sa mohol niekto z nich postarať o postup Zvolenčanov. Aj obranca Michal Novák po sérií priznal, že viacerí hrali s rôznymi zraneniami, o ktorých však bežný fanúšik možno ani netuší.

2. Straty dvojgólových vedení

Kto chce v play-off dotiahnuť zápas do víťazného konca, nemal by prísť o dvojgólové vedenie. Zvolenčanov tento osud postihol v dvoch prípadoch – hneď v prvom zápase na ľade Žiliny a v treťom zápase, ktorý hral Zvolen na domácom ľade. Možno keby Zvolen doma zvládol ten zápas, mohla celá séria vyzerať úplne inak. Možno chýbali skúsenosti, možno to bolo slabšou disciplínou a zbytočnými vylúčeniami, ktoré takisto zohrali veľkú rolu.

3. Slabá úspešnosť v oslabeniach

Už to bolo načrtnuté – zbytočné vylúčenia, ktoré dávali možnosť využiť Žilinčanom ich veľkú zbraň. „Úspešnosť“ oslaboviek Zvolenčanov bola rovných 75%, v praxi to teda znamená, že každá štvrtá presilovka Žiliny skončila gólom v sieti brankára Baroša. Len pre porovnanie – Žilinčania absolvovali o niečo viac oslabení, avšak ich úspešnosť činila 87,1%. Detail, ktorý však takisto stojí za vypadnutím.

4. Slabšia obranná činnosť

Niekto by to mohol nazvať aj silnou ofenzívou Žiliny. Mnohé zápasy boli pomerne otvorené, na oboch stranách padalo veľa gólov a hra sa prelievala zo strany na stranu, čo býva atraktívne najmä pre divákov. Pre trénerov, ktorí si zakladajú na defenzívnej činnosti to však asi nebolo zrovna príjemné sledovať. Ťažko však poukázať na konkrétneho hráča, Zvolen jednoducho nehral vo svojom pásme tak účinne ako napríklad MHC Martin.

5. Rozhodujúci zápas číslo 7

Bolo to spomenuté už v úvode – jeden porazený nejakým spôsobom musí z toho rozhodujúceho zápasu vzísť a pomyselný „Čierny Peter“ zostal v rukách hráčov HKM Zvolen. Kto videl posledný zápas, musí uznať, že Zvolen dal do toho zápasu všetko. Možno keby udržali vedenie. Možno keby oni skončili na 4.mieste po základnej časti, mohli hrať rozhodujúci zápas doma a mohlo to dopadnúť v ich prospech.

Toto hľadanie príčin neúspechu by rozhodne nemalo vyznieť kriticky. Bola to skvelá séria, podľa očakávaní aj najvyrovnanejšia. Hranica medzi úspechom a neúspechom je tenká a v podobnom duchu to zhodnotil aj tréner Mikula. Ak by Zvolen vyhral, boli by hrdinovia. Takto však sezóna pre nich skončila a je teraz na realizačnom tíme, aby zistili možno tie taktické príčiny skorého vypadnutia.

Ako hodnotíte túto sériu vy – fanúšikovia? Vyjadriť sa môžete prostredníctvom sociálnej siete Facebook – priamo na stránke Šport Blog SK/CZ, v spolupráci s ktorou vám prinášame tento článok. Kliknite teda na www.facebook.com/sportbloger a nezabudnite dať like.