V priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea sa 9.júna o 15:00 hodine uskutočnilo otvorenie deviateho ročníka výstavy Krása ruží. Úvodné slovo mal predseda Rosa klubu Slovakia, František Glváč. Potom sa slova ujal výkonný člen výboru Rosa klubu Vladimír Ježovič, ktorý pozval všetkých prítomných na nadchádzajúce Dni ruží v Arboréte Borová hora.

Ruže na výstave sú z rôznych kútov Slovenska. Tie domáce, sú z Arboréta Borová hora, či od záhradkárov z Bukovinky, ale vystavované sú aj ruže z okolia Bratislavy. Tam ich šľachtí momentálne jediný žijúci šľachtiteľ veľkokvetých ruží František Glváč. Ruže priniesli aj z Dolnej Krupej, kde kedysi žila grófka Mária Choteková (1863-1946). Vlastnila jedno z najkrajších rozárií v strednej Európe. „Toto rozárium zaniklo po druhej svetovej vojne a teraz sa v jej kaštieli nachádza múzeum hudby. Dobrovoľníci sa snažia obnoviť toto rozárium a tak pestujú rovnaké sorty ruží, ako grófka,“ vysvetľuje Mária Števulová z Rosa klubu. Zároveň však dodáva, že už nikdy nebude také rozsiahle, z dôvodu odkúpenia pozemkov, kedysi patriacich grófke. Svoje unikáty poskytla aj pestovateľka Iveta Václavová, ktorá sa zameriava výhradne na anglické ruže. Ku každej je priradené meno s rokom a názvom firmy alebo meno osoby, ktorá ružu vyšľachtila.

Výstava je umiestnená v suteréne múzea, kde sú vhodné podmienky, aby si ruže udržali svoju sviežosť dlhšiu dobu. „My sme toto miesto objavili minulý rok na výstave Huby. Predtým bývala expozícia na Technickej univerzite, ale tu je chladnejšie a vlhko, čo je pre ruže dobré,“ hovorí Števulová.

Za najvzácnejšiu ružu z výstavy sa pokladá Gloria dei. „Je to francúzska ruža, ktorá sa predala Američanom, lebo Nemci ju veľmi chceli,“ približuje Števulová. Táto ruža sa rozšírila pod menom Peace v Amerike, ako Gioia ju poznajú v Taliansku.

V múzeu do 11.júna môžete vidieť aj výstavu zo záhradného centra Siky Gardens.