Uvidíte fotky tankov pred Zvolenským zámkom alebo filmy o okupácii sliačskeho letiska a Zvolena. Mesto pripravuje sériu spomienkových podujatí venovaných „osmičkovým rokom“. Do diskusie sa má zapojiť najmä verejnosť.
V auguste bude podujatie patriť 50. výročiu príchodu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a začiatok okupácie. Pôjde o diskusiu spojenú s premietaním nových dokumentárnych filmov „Spýtaj sa vašich 68“ od autoriek Barbora Berezňáková a Pavlína Morháčová.
„Film je pútavou „oral history“ mozaikou emocionálne ladených výpovedí obyčajných ľudí s fotogenickými dokrútkami, dynamická vizuálna ukážka premýšľania o dobe, pohľadnica z roku 1968, so všetkým, čo sa nás týkalo,“ hovoria autorky.
Pri natáčaní zavítali aj do Zvolena a pátrali po prípade Jozefa Leváka, ktorý zahynul pod kolesami tanku.
Výsledok ich bádania uvidíme v utorok 21. augusta o 17.00 hod. v Krajskej knižnici Ľ. Štúra. Film má pri tom premiéru len v pondelok 20. augusta v Bratislave. Po filme bude nasledovať diskusia hostí – Vladimíra Šeda, bývalého viceprimátora mesta a redaktorov rozhlasu Fedora Mikoviča, Michala Várošíka – každý z nich sa na udalosti augusta 68 díva inak.
Fedor Mikovič ako človek, ktorý zažil z rozhlasu príchod Rusov a Várošík, ktorý o okupácii natočil dva filmy: „Vlny slobody“ o vysielaní banskobystrických „rozhlasákov“ z provizórnych pracovísk po auguste 1968 a „Sliač v bratskom zovretí“ o okupácii Sliača. Oba filmy budú premietnuté v stredu 22. augusta o 17.00 hod. na Starej radnici. Zvolenská premiéra filmov na Starej radnici bude spojená s diskusiou autorov.
Veľký priestor je však venovaný diskusii s verejnosťou. „Na historické udalosti sa s odstupom času dívame inak, najmä ak sme do nich boli emocionálne zaangažovaní. Náš pohľad je potrebné neustále konfrontovať s druhými, aby sme neostali v bubline vlastných presvedčení. Takáto diskusia však má význam aj pre tých, ktorí históriu na vlastnej koži nezažili. Stále platí, že kto sa nepoučil z minulosti, nezaslúži si lepšiu budúcnosť,“ hovorí Eva Ježovičová z mestského úradu, ktorý podujatie organizuje spolu s Krajskou knižnicou Ľ. Štúra, Lesníckym a drevárskym múzeom, Filmovým skoro klubom a RTVS.
Súčasťou podujatí budú aj výstavy. Návštevníci uvidia autentické fotografie z príchodu tankov do Zvolena od Emila Rakytu vystavené v Krajskej knižnici Ľ. Štúra. Fotky mohli Zvolenčania vidieť aj v trilógii Zvolen v príbehoch a spomienkach Zvolenčanov 1918 – 1989, verejne ich autor vystavuje prvý raz.
Príchod Rusov do Zvolena zažil ako tridsať ročný, v ten deň bežal z práce domov po fotoaparát, aby zachytil zlomové okamihy našich dejín. Iný pohľad predstavia grafické práce študentov strednej školy Michael. „Je zaujímavé, koľko významných udalostí z našich dejín, ktoré tvoria našu spoločnú historickú pamäť, obsahuje osmičku. Cieľom projektu bolo na tieto udalosti poukázať a predstaviť divákom aktualizovaný pohľad očami najmladšej generácie autorov,“ hovorí Jakub Štěpánek zo školy Michael. Výstavu „Osudové osmičky“ nájdu Zvolenčania od utorka 21. augusta až do nedele 30. septembra na Starej radnici vo Zvolene.
Spomienke na okupáciu bude venovaný aj koncert kapely Definitívum a Jakuba Havlíka v utorok 21. augusta o 19.00 hod. v Parku Ľudovíta Štúra. Predchádzať mu bude bude pietne zhromaždenie pred pamätnou tabuľou Jozefa Leváka, ktorého tank pripravil o život. Alexander Vágner, ktorý spolu s Vladimírom Šedom túto spomienku pripravuje definuje obdobie po roku 1968 ako temné:„Po auguste 68 nasledovala temná doba husákovskej normalizácie a poznanie, že nebezpečie pre nás prichádza z Kremľa. A teraz s obavami sledujeme, ako sa vynárajú pomýlenci, čo blúznia o spasení z Ruska“.
Päťdesiat rokov nie je dlhá doba, ale bohužiaľ dosť dlhá na to, aby sme zabudli. Preto je podujatie „Osmičkové roky vo Zvolene“ dobrou príležitosťou otvoriť diskusiu o udalostiach augusta a po auguste 1968. Ako Zvolenčania prežívali príchod vojsk a ako žili dvadsať rokov v okupácii? Priniesol príchod sovietov len negatívne zážitky alebo aj niečo pozitívne? Séria podujatí bude pokračovať v septembri diskusiami o rokoch 1948 a v októbri spomienkou na rok 1918.