Na zvolenskom sídlisku Zlatý potok vybudovali v utorok 10. júla – v rámci projektu Mestské včely, vyvýšené zeleninové záhony pre obyvateľov okolitých bytových domov.

Záhony boli postavené a vysadené spolu s dobrovoľníkmi z dm drogeriemarkt a budú ďalej slúžiť komunite. Najmä deti tu budú môcť pozorovať, ako zelenina rastie a ochutnať ju priamo zo záhona.

Záhony sú súčasťou projektu Mestské včely, ktorý od septembra minulého roku vo Zvolene realizuje občianske združenie Živica v spolupráci s mestom Zvolen a Technickou univerzitou vo Zvolene. Plocha za bytovkami na Zlatom potoku (medzi ulicami A. Hlinku, Podbeľová a Nezábudková) je v rámci projektu ukážkovou plochou, na ktorej sa kosí so zmeneným režimom a v pásoch, aby mohol opeľujúci hmyz nachádzať potravu aj úkryt počas celej sezóny. Na ploche už boli vysadené nektarodajné bylinky. Miesto za bytovkami však láka nielen ku hrám a prechádzkam, ale kvôli početnej komunite aj k využitiu na pestovanie zeleniny s deťmi.

„Keď som túto krásnu veľkú plochu prvýkrát uvidela, hneď som si predstavila rodiny s deťmi, ktoré tu žijú a využívajú z celej plochy iba malé detské ihrisko, čo je naozaj škoda. Výsadba bylinkového záhona a vytvorenie záhonov na pestovanie nenáročnej zeleniny je ideálnym spôsobom, ako deti naučiť, odkiaľ jedlo pochádza a zároveň posilniť možnosti na stretávanie sa komunity pri zmysluplných aktivitách,“ hovorí krajinná architektka Zuzana Hudeková, ktorá plochu navrhovala.

Primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová prišla projekt podporiť osobne: „Teším sa každej aktivite, ktorá ľudí prepája so susedmi, ale i prostredím, v ktorom žijú. Záhony prinášajú ľuďom možnosť stretávať sa pri ich údržbe a vzájomne si pomáhať. V istom zmysle ide o návrat k tomu, čo kedysi bežne robili naši starí rodičia.“

Na rozľahlej ploche sa nachádza jedna z najzachovalejších prirodzených lúk vo Zvolene, ktorá v rámci projektu slúži aj na prenos sena so semienkami na ďalšie miesta, so zámerom šíriť pôvodné druhy kvitnúcich rastlín pre opeľovače.

„Plocha sa kosí v pásoch, kde sa strieda pokosený s nepokoseným pásom, aby mali kvety šancu zakvitnúť a vysemeniť sa. Zároveň sa tak vytvára priestor na detské hry, skrývačku či naháňačku, pomedzi pásmi a pozorovanie opeľujúceho hmyzu,“ vysvetľuje Peter Svitek, koordinátor projektu vo Zvolene zo Živice.

Počas výsadby záhona sa na ploche aj ručne kosilo – kedysi bežný spôsob údržby je k rastlinám šetrnejší ako motorové kosačky a umožňuje seno odniesť zvieratám ako krmivo. Takto to robí v rámci projektu miestny farmár zo Zvolena na ploche na Sekieri a kŕmi ním svoje kozy.

„Trávu je nutné z plochy odniesť, aby sa pôda príliš neobohacovala dusíkom a aby kvety nevytlačili buriny. Kvitnúce lúky najlepšie rastú na chudobných pôdach a pokiaľ firmy len pokosia a trávu nechajú na mieste, likvidujú pôvodné druhy a plocha stráca svoju hodnotu,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice, manažérka projektu Mestské včely.

Plochy so zmeneným režimom kosenia sa už udomácnili v Bratislave, príklad si vzala aj Trnava, Prievidza či Levoča. Ohlasy obyvateľov sú zväčša pozitívne, kvitnúce lúky priťahujú pozornosť svojou krásou a možnosťou pozorovať zaujímavé druhy živočíchov priamo v meste. Väčšie plochy okrem toho pomáhajú zachytávať vodu, chrániť pôdu pred eróziou a znižovať prašnosť.

Projekt Mestské včely podporuje fond dm drogeriemarkt v Nadácii Pontis a nadácia Green Foundation. Tento projektový zámer je realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu. Viac informácií o projekte na webovej stránke mestske-vcely.sk.