Pre každého poľovníka je užitočné, ak dokáže zver vo svojom revíre pozorovať aj v noci. Na to však potrebuje vhodné optické zariadenie, ktoré mu to umožní. Na výber má dve možnosti: nočné videnie alebo termovíziu. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Nočné videnie

Nočné videnie funguje na princípe znásobovania zvyškového svetla. Odkiaľ takéto svetlo pochádza? Môže ísť o mesačný či hviezdny svit, alebo svetlá neďalekého mesta. Samozrejme, takéto svetlo nemá nočné videnie k dispozícii vždy. Preto k nočnému videniu patrí aj prísvit, ktorý takéto zvyškové svetlo supluje.

Ako už možno tušíte, samotný princíp fungovania nočného videnia je jeho najväčšou slabinou. Ak totiž nočné videnie nemá na fungovanie k dispozícii iné zvyškové svetlo, musí si pomáhať prísvitom, ktorý môže zver uvidieť a vyplašiť sa.

Prečo teda zvažovať nočné videnie? V porovnaní s termovíziou ponúka prirodzenejší obraz, vyššiu výdrž batérie, kompaktnejšie rozmery či nižšiu váhu. A ešte je tu jedna výhoda, ktorá môže byť veľakrát zásadná: nižšia cena. Napríklad dostupné nočné videnie Pard môžete mať už za niečo málo cez 300 € (ak berieme do úvahy základné modely značky).

Termovízia

Ak by sme mali hovoriť o princípe fungovania termovízií, zjednodušene by sa dalo povedať, že fungujú podobne ako bežné optické zariadenia, ktoré pracujú s viditeľným spektrom svetla, ale s tým rozdielom, že zaznamenávajú a spracúvajú infračervené žiarenie. Termovízie tak fungujú aj bez zvyškového svetla, čo umožňuje ich využitie nielen počas zamračenej noci, ale aj v hmle či v zadymenom priestore.

V „súboji“ s nočným videním tak majú termovízie v tomto ohľade jednoznačnú prevahu. Pred zrakom termovízie sa naviac zver neskryje ani v hustom poraste či vysokej tráve. Celkovo je zobrazenie pomocou termovízie výraznejšie a tieto zariadenia majú aj dobrú detekčnú vzdialenosť.

Ale keďže nič nie je dokonalé aj termovízie majú svoje nevýhody. Zobrazenie je síce výraznejšie, ale menej detailné. Termovízie sú spravidla aj väčšie a ťažšie. No a čo je pre mnohých podstatné, termovízie sú aj drahšie. Napríklad základný model inak dobrej termovízie InfiRay stojí viac ako 600 €. A to je dvojnásobok spomínaných základných modelov nočného videnia.