Zvolen poskytuje svojim obyvateľom niekoľko krásnych turistických lokalít, ktoré práve aj vzhľadom na súčasnú situáciu, môžete využiť na pobyt v prírode. Príroda je skvelým miestom na psychický oddych, ale aj pestovanie fyzickej kondície. Ponúkame vám tipy na niekoľko skvelých peších túr, vďaka ktorým spoznáte Zvolen a okolie a tiež si precvičíte celé telo a pokocháte sa krásnou slovenskou prírodou.

Zbaľte sa dôkladne, aby ste mohli vyraziť!

Pred samotným výletom vás ale chceme upozorniť, aby ste sa na turistiku náležite pripravili. Nevyhnutnosťou je správna turistická obuv, dostatočný pitný režim, dostatok jedla a dobrej nálady. Keď s zvolíte kvalitnú obuv, nabalíte si základné potreby a zvolíte príjemné počasie- výlet bude viac ako vydarený!

Zvolen a tipy na náučné chodníky

Prvým tipom bude asi najklasickejší zvolenský náučný chodník Pustý hrad. Pustý hrad stojaci na vrchu pohoria Javorie spája kultúru zrúcaniny hradu s nádhernou prírodou Zvolenskej kotliny. Patrí medzi najrozsiahlejšie hradné zrúcaniny na Slovensku s bohatým archeologickým výskumom. Zrúcanina je sprístupnená pre verejnosť, oplýva aj parkovacími miestami pre niekoľko vozidiel a vedú k nej trasy rovnako asfaltovou cestou, ako aj náročnejším reliéfom lesa. Môžete si teda vybrať, ktorá varianta je pre vás adrenalínovejšia, prípadne na výlet zobrať aj malé ratolesti.

Druhým tipom na výlet je náučný chodník Boky, ktorý sa nachádza v obci Budča, ktorá sa nachádza neďaleko Zvolena. Táto národná prírodná rezervácia oplýva mnohými prírodnými pamiatkami, pričom sa môžete pohybovať po kompletne vybudovanom náučnom chodníku o dĺžke 5,1 km s 13 zástavkami. Náročnosť tohto chodníka z hľadiska terénu je hodnotená ako stredne náročná, pričom samotná prechádzka zaberá približne 3 hodiny. Príjemné prostredie a pekne spracované informácie vás veľa naučia a strávite krásny plnohodnotný čas v prírode.

Posledným tipom na turistický výlet je náučný chodník údolím Slatiny. Pešia túra touto oblasťou je skvelým zážitkom spojeným so získavaním informácií ohľadom okolia Zvolena. Chodník je dlhý 6 a pol kilometra, pričom štartovací bod je vodná nádrž Môťová. Celkovo vás čaká osem zástaviek, ktoré by ste mali zvládnuť opäť za približne tri hodiny. Krásna príroda s rozmanitou biotopovou skladbou je príjemnou zmenou od rušného mesta. Vo všeobecnosti patrí údolie Slatiny medzi veľmi zachovalé s bujnou pobrežnou vegetáciou obsahujúcou až 552 druhov vyšších rastlín.

Turistika na Slovensku je skvelou voľbou  na trávenie voľného času, pretože chôdza je pre človeka najprirodzenejším tipom pohybu. Pomôže vám precvičiť všetky svaly a zároveň budete tráviť čas na čerstvom zvolenskom vzduchu v krásnej prírode Zvolenskej kotliny. Bohaté turistické príležitosti majú obyvatelia Zvolena aj v priľahlej Detve, kde sa nachádza vyhasnutá sopka Poľana a okolité lazy s množstvo nádherných prírodných skvostov.