Bazén v záhrade prinesie príjemné spestrenie voľného času a počas horúcich dní poslúži na žiadané osvieženie. Pred tým, ako sa rozhodnete, ktorý bazén vybrať, je potrebné dôkladne zvážiť, čo presne vám bude najlepšie vyhovovať. Vyhnúť by ste sa mali aj niektorým častým chybám, ktoré by mohli spôsobiť, že s bazénom nakoniec nebudete spokojní.

Obmedzenie rozpočtu

Jednou z častých chýb pri výbere bazéna je stanovenie rozpočtu, ktorý by ste chceli investovať. I keď máte k dispozícii nejakú sumu, pri prehliadaní možností by pre vás nemala byť limitujúcou. Je tomu tak preto, že už pri kúpe bazéna budete potrebovať aj niektoré príslušenstvo, s ktorým sa, spravidla, vopred nepočíta. S novým bazénom si budete musieť zaobstarať filtráciu, prekrytie, bazénový vysávač a ďalšie potreby. Nakoniec by sa mohlo stať, že budete šetriť na samotnom bazéne.

Voľba prevedenia bazéna

Bazény sú k dispozícii v rôznych prevedeniach. Vybrať si môžete zapustený, čiastočne zapustený alebo nadzemný, rozhodnúť sa môžete tiež pre betónový bazén. Častou chybou je, že sa pri rozhodovaní nemyslí na všetky súvisiace aspekty, ako sú:

  • Náročnosť montáže — realizácia zapusteného bazéna bude vyžadovať dlhší čas, jednoduchšia je inštalácia nadzemného modelu.
  • Potreba výkopových prác a úpravy terénu — samonosné nadzemné bazény postačí len postaviť na rovný terén, ktorý prekryjete podložkou. Zapustený bazén bude potrebovať výkopové práce.
  • Priestor v záhrade a jej vzhľad — bazén je prvok, ktorý významnou mierou vplýva na dizajn záhrady.
  • Bezpečnosť detí a domácich miláčikov — ak máte deti, bezpečnejšou voľbou bude nadzemný bazén, do ktorého nemôžu spadnúť.

Nedostatočný výkon filtrácie

Rozhodnúť sa môžete pre pieskovú alebo kartušovú filtráciu. Do menšieho bazéna vám postačí kartušová, k väčším modelom bude potrebná piesková. Pri oboch platí, že je potrebné vybrať filtráciu s dostatočným výkonom. Pomôže vám zaistiť, že sa vo vašom bazéne budete vždy kúpať v zdravotne nezávadnej vode.

Zanedbať by ste nemali ani kontrolu kvality vody, meranie a úpravu jej pH a dezinfekciu. Pri kúpe bazéna je preto potrebné myslieť na nákup vhodnej bazénovej chémie.

Presvedčte sa o kvalite materiálu

Aby bazén vydržal pravidelné používanie, dôležitá je kvalita materiálu, z ktorého je vyrobený. Rozdiely sú tiež v životnosti.

Dlhšiu životnosť ponúkajú betónové a zapustené bazény. Vyhotovené sú z betónu alebo z odolného oceľového plášťa. Ten má povrchovú úpravu, ktorá zabezpečuje odolnosť celej konštrukcie voči korózii. Vnútorná PVC fólia dokáže odolávať námahe a nárazom, ktorým je vystavená počas kúpania aj tlaku spôsobeného hmotnosťou vody.

Nadzemné bazény si môžete vybrať s pevnou konštrukciou, ktorá sa dá postaviť svojpomocne, alebo ako samonosné vyrobené z PVC odolného voči oderu, nárazom a slnečnému žiareniu. V porovnaní so zapustenými majú kratšiu životnosť. Z odolnejšieho materiálu sú modely s pevnou konštrukciou.

Dôležitá je tiež veľkosť

Pri výbere bazéna je nemenej dôležitým parametrom jeho veľkosť, na ktorú by ste iste nemali zabudnúť. Orientovať sa môžete podľa rozmerov alebo objemu. Vopred by ste mali zvážiť, či v ňom budete chcieť aj plávať alebo hľadáte len možnosť osvieženia a miesto na hranie pre deti. Vyhnete sa tak tomu, že vybraný bazén nakoniec nebude vyhovovať vašim potrebám.

Pre rodinu so štyrmi členmi na hry a schladenie dostatočne poslúžia bazény s objemom 9 m3. Rozmer takéhoto bazéna bude mať okolo 6 x 3 m, kruhový tvar priemer od 3,6 m. Ak si budete chcieť aj zaplávať, môžete sa rozhodnúť pre väčšie rozmery, poslúži vám tiež oválny alebo obdĺžnikový bazén s protiprúdom.