O našom zraku a takzvanom modrom svetle počúvame odvšadiaľ. A v podstate vždy je to v negatívnom slova zmysle. Má to svoje dôvody, ale rozhodne nie je možné označiť modré svetlo za vyložene zlé.

Nič nie je čierno-biele. Ani škodlivosť modrého svetla

Ak navštívite svojho dobrého očného lekára v Nitre, určite by vám povedal, že modré svetlo je prirodzenou súčasťou našich životov a dokonca je pre naše telo potrebné. Vďaka nemu totižto rozoznávame deň a noc, produkuje a reguluje sa nám spánkový hormón melatonín a má vplyv na úroveň našej bdelosti a pozornosti.

Problémom je ak sme vystavený modrému svetlu nadmerne. Vtedy môže mať negatívny vplyv na náš zrak. Asi už tušíte, že problémom tak nebude pôsobenie prirodzeného modrého svetla, ale toho, ktoré na nás pôsobí z umelých zdrojov, ktorými sú rôzne elektronické zariadenia, napríklad smartfóny, tablety, monitory, či TV.

Ako sa chrániť ak je modrého svetla priveľa?

Taktiež je však rozdiel v tom ako veľké je pôsobenie tohto umelého modrého svetla. Krátke pôsobenie nemá merateľný vplyv na zrak a nebudete musieť kvôli tomu riešiť objednanie k lekárovi, ktorý vám zrak skontroluje. Množstvo ľudí však trávi za obrazovkami príliš veľa času. Jedna vec je ak pracujete za počítačom, ale množstvo ľudí aj počas prestávky v práci vytiahne smartfón a pozerá do obrazovky opäť (len vymení monitor počítača za displej smartfónu). Oddych pre oči je tak nulový.

Ak sa chcete vyhnúť syndrómu suchého oka, problémom so spánkom, bolesti očí, či hlavy, prípadne rozmazanému videniu a podobným problémom, je potrebné vplyv modrého svetla obmedziť. Univerzálnym spôsobom, ako to dosiahnuť, je pravidlo 20-20-20. To znamená, že po 20 minútach pozerania na obrazovku si dáte aspoň 20 sekúnd pauzu, počas ktorej sa budete dívať na objekt vzdialený zhruba 20 stôp (cca 6 metrov) od vás.

Užitočné sú aj samotné monitory, či displeje, ktoré majú jednak technológie, vďaka ktorým vyžarujú menej modrého svetla, prípadne automaticky upravujú rôzne nastavenia vzhľadom na okolité svetelné podmienky, čo robí pozeranie sa na takúto obrazovku podstatne príjemnejšie. V prípade, že vami používaná obrazovka takéto funkcie nemá, dajú sa kúpiť špeciálne fólie, ktoré modré svetlo v určitej miere filtrujú. A ak nosíte dioptrické okuliare, samozrejmosťou by mala byť špeciálna vrstva, ktorá pomáha vaše oči chrániť pred modrým svetlom.