Projekt pripravený v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže a zameriava sa na segregáciu detí na školách. Niektorí rodičia majú nízky príjem a deti to pociťujú.

Žiak rád kreslí, no rodičia si v danej situácií nemohli dovoliť ďalšie pracovné pomôcky. Preto sedí v kúte triedy a pozoruje svojich spolužiakov, ktorí na neho často ukazujú prstom. „Ide samozrejme o vymyslenú situáciu. A predsa. Nik z nás netuší, aká nepríjemná situácia sa napokon stane skutočnou a ako negatívne ovplyvní dieťa, možno dokonca celú skupinu detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aj preto sme radi, že sa môžeme zapojiť do projektu na predchádzanie podobným situáciám,“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Podpisom memoranda o spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR sa mesto Zvolen zapája do národného projektu Príležitosť pre všetkých. Základné školy Hrnčiarska 1 a Jilemnického 2 v rámci neho postupne vypracujú vlastné projekty na predchádzanie segregácie v sociálnej oblasti. Práve zo Zvolena, ako jednej z 13 lokalít, môžu vzísť cenné skúsenosti, ktoré napomôžu pri prekonávaní prípadných prekážok vo vzdelávaní spôsobených segregáciou aj v iných častiach Slovenska.

Segregácia, teda akékoľvek vedomé či nevedomé vyčleňovanie skupiny detí z prístupu k vzdelaniu a rozvíjania ich špecifických daností je neprípustná. Každé dieťa si zaslúži plnohodnotné vzdelanie. Vo Zvolene to vedia a zapojením do národného projektu to podľa primátora dávajú najavo.

 

„Aj z tohto miesta srdečne ďakujem pani riaditeľke Základnej školy Hrnčiarska 1 i pánovi riaditeľovi Základnej školy Jilemnického 2. Rozhodli sa zapojiť do dôležitého projektu, aj keď vedia, že si to bude vyžadovať nemálo práce nad rámec ich bežných povinností,“ uviedol zvolenský primátor pri podpise memoranda. Zástupcovia oboch škôl i mesta budú od podpisu memoranda v úzkom kontakte s regionálnou koordinátorkou desegrácie, aby spoločne vytvorili vlastné projekty na prekonávanie možných prekážok v prístupe ku vzdelaniu detí.