Mesiac pred jedným z najemotívnejších sviatkov roka zvolenská samospráva vyzýva svojich obyvateľov, aby popri spomienke na zosnulých zároveň pomysleli aj na prírodu.

Spoločne s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Očami prírody nabáda k zodpovednejšiemu prístupu pri triedení odpadu na cintorínoch. Zároveň upozorňuje, že ideálne je tvoriť ho čo najmenej.

„Práve počas Dušičiek každoročne vidíme na našich cintorínoch kontajnery plné odpadu, ktorý nie je možné ďalej spracovať. Skončí preto na skládke. Spoločne s dobrovoľníkmi upozorňujeme, že to vôbec nie je nevyhnutné. Netreba veľa – stačí myslieť na to, aby zakúpené dekorácie boli z udržateľných materiálov,“ vysvetľuje zvolenský primátor Vladimír Maňka. „Riešením sú živé kvety, vence zo šišiek alebo čačiny a tiež kahance v skle, ktoré po použití očistíme a vyseparujeme,“ dodáva Beáta Slamková z Odboru výstavby a životného prostredia MsÚ vo Zvolene.

Začiatok októbra je obdobím, kedy začíname čoraz viac myslieť na zdobenie hrobov našich blízkych zosnulých. Sortiment v predajniach tomu napomáha. Nie však prírode. „Na pultoch sa náhle objavuje obrovské množstvo plastových kytíc. Žiaľ, neraz sú vyrobené z rôznych druhov materiálov, nedajú sa preto separovať. Ich recyklácia tak nie je možná. Predstavujú materiál na jedno použitie, ktorý sa následne ihneď premení na odpad. Predstavte si tisíce takýchto kytíc či vencov – poputujú na skládku a spolu s množstvom ďalšieho odpadu tam ostanú stovky rokov,“ vyjadrila sa Denisa Záchenská z občianskeho združenia Očami prírody, ktorá prišla tento rok s nápadom triedenia odpadu na cintorínoch. Vhodným riešením sú aj podľa nej živé kvety, ideálne viacročné. Rozložia sa a príroda si s nimi ľahko poradí. Čo sa týka sviečok, Záchenská odporúča páliť predovšetkým tie, ktoré sú vyrobené z včelieho vosku.

Mesto, v spolupráci s dobrovoľníkmi, preto už mesiac pred Dušičkami žiada obyvateľov, aby pri kúpe dekorácii zvážili ich množstvo a najmä mieru záťaže pre životné prostredie.