Na Zvolenskom zámku sa uskutoční prvý ročník Letného kina SNG v nádhernom prostredí historického nádvoria. Premietať sa začne už v stredu (17.7.2013) o 21:00. Program je naplnený od polovice júla do konca augusta a je sa na čo tešiť.

Letné kino SNG – nádvorie Zvolenského zámku

Začiatok premietania: 21.00 h
Vstupné: 2€
V prípade nepriazne počasia sa premietanie uskutoční v Zámockej kaplnke.

letnekinosng17.7. – Call Girl (Švédsko, 2012, 104 min.), r. Mikael Marcimain
18.7. – Môj pes Killer (SR/ČR, 2013, 90 min.), r. Mira Fornay
25.7. – Pátranie po Sugar Manovi (Švédsko/UK, 2012, 86 min.), r. Malik Bendjelloul
7.8. – Renoir (Francúzsko, 2012, 108 min.), r. Gilles Bourdos
8.8. – Verbo (Španielsko, 2011, 87 min.), Eduardo Chapero-Jackson
11.8. – Prezentácia mladých filmárov + premietanie ich tvorby
16.8. – 30 minút po polnoci (USA, 2012, 157 min.), r. Kathryn Bigelow
22.8. – Meteora (Grécko, 2013, 82 min.), r. Spiros Stathoulopoulos
25.8. – Slavomír Siska – Kde sa stala vo filme chyba I. – Prednáška spojená so súťažami
29.8. – Hasta la Vista! (Belgicko, 2011, 115 min.), r. Geoffrey Enthoven

17.7. | Call Girl (Švédsko, 2012, 104 min.), r. Mikael Marcimain (http://youtu.be/TiU-f7b7WwQ)

Prvým z filmov bude Call Girl, hraný debut režiséra Mikaela Marcimaina, ktorý sa v domácom Švédsku preslávil ako režisér televíznych seriálov a projektov. Vo svojej odvážnej kinovej prvotine sa inšpiruje jedným z najkontroverznejších politických škandálov, v ktorom bolo v 70. rokoch viacero ministrov a politikov vlády Olofa Palmeho obvinených z využívania služieb v sieti obchodu s prostitúciou neplnoletých dievčat pre vysokopostavených funkcionárov, biznismenov a celebrity. Film odkrýva temnú stránku politicky neutrálneho štátu, v ktorom hniezdi svet trblietavých, erotických i striptízových klubov a špinavých apartmánov, určených pre nelegálnu činnosť, prostredníctvom príbehu mladej Iris z najnižšej vrstvy spoločnosti. Marcimainova snímka vyniká sústredenou rekonštrukciou atmosféry tej doby, zaváňajúcej naliehavými spoločenskými zmenami a na MFF v Toronte v roku 2012 získala Cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.

18.7. | Môj pes Killer (SR/ČR, 2013, 90 min.), r. Mira Fornay (http://youtu.be/gBF5Sb4xhNo)

Hlavným hrdinom je osemnásťročný Marek, žijúci s alkoholickým otcom v malom meste. Jediné autentické citové puto má mladík k svojmu psovi. Marekov život obráti naruby odhalené tajomstvo jeho matky, ktorá ho pred rokmi opustila a zmizla. „Marek je síce antihrdina, ale mojim cieľom nie je vytvoriť iba čierno-biely charakter agresívneho nedozretého chlapca. Je to príbeh o očiste, hľadaní identity a rodiny. Je to príbeh o našej viere, prečo v niečo veríme a ako spätne táto naša viera ovplyvňuje naše životy,“ hovorí Mira Fornay.
Scenár k filmu získal v roku 2009 Cenu Tibora Vichtu, vybrali ho na Berlinale 2010 pre CoProduction Market a v roku 2011 bol nominovaný na Cenu Krzysztofa Kieslowského v Cannes.

25.7. | Pátranie po Sugar Manovi (Švédsko/UK, 2012, 86 min.), r. Malik Bendjelloul (http://youtu.be/tDw7OqVBT-w)

Dvaja producenti objavili Rodrigueza na konci 60. rokov v zapadlom detroitskom bare. Boli ohromení a presvedčení, že mu piesne plné silných melódií a prorockých textov zaistia povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie… Oscar v kategórii Najlepší dokumentárny film roku 2012.

7.8. | Renoir (Francúzsko, 2012, 108 min.), r. Gilles Bourdos (http://youtu.be/3Cv9KxLIHAE)

Azúrové pobrežie, 1915. Na sklonku svojho života je Pierre-Auguste Renoir zasiahnutý stratou svojej milovanej ženy, artritickými bolesťami vysokého veku a desivými správami, že jeho syn Jean bol zranený v boji. Ako zázrakom potom do jeho života vstúpi mladá žena a starý maliar je naplnený novou, úplne nečakanou energiou. Živelná a prekrásna Andrée sa stane jeho poslednou modelkou a prameňom pozoruhodného omladenia. Jean sa vracia domov na rekonvalescenciu a rovnako ako jeho otec podlieha novej, ryšavej hviezde na Renoirovej oblohe. V stredomorskom raji – a tvárou v tvár otcovmu prísnemu odporu – podľahne tejto divokej a neskrotnej vášni… a postupne sa v slabošskom a vojnou otrasenom Jeanovi začína prebúdzať filmár.

8.8. | Verbo (Španielsko, 2011, 87 min.), Eduardo Chapero-Jackson (http://youtu.be/jOzmPOAr0FI)

Hraný žánrový debut mladého španielskeho režiséra Eduarda Chapero-Jacksona bol v roku 2011 nominovaný na lokálne prestížne ceny CEC (Cinema Writers Circle – spolok filmových kritikov a scenáristov) za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe a za najlepšiu réžiu a v tých istých filmových kategóriách aj na medzinárodne uznávané národné filmové ocenenia Goya. Fantazijná snímka rozpráva príbeh adolescentnej Sary, ktorá ešte nedokáže porozumieť okolitému svetu a nedokáže si v ňom nájsť miesto. Neustále hľadanie odpovedí na nezodpovedané otázky ju privedie do tajomného fikčného sveta, kde sa púšťa do rôznych životu nebezpečných dobrodružstiev, aby našla samu seba i cestu v hmle zahalenom bludisku, nazývanom svet.

11.8. | Prezentácia mladých filmárov + premietanie ich tvorby

Prezentácia mladých filmárov + premietanie ich tvorby

16.8. | 30 minút po polnoci (USA, 2012, 157 min.), r. Kathryn Bigelow (http://youtu.be/YxC_JNz5Vbg)

Triler Zero Dark Thirty sleduje desať rokov pátrania po vodcovi militantnej islamskej teroristickej organizácie al-Káida Usámovi bin-Ládinovi. Film komplexne odkrýva udalosti, ktoré postupne viedli k jeho konečnej likvidácii 2. mája 2011 špeciálnou jednotkou amerického námorníctva SEAL Team Six v Pakistane. V strede príbehu stojí agentka CIA, ktorá urputne a bez emócií pátra po najhľadanejšom zločincovi tej doby. Bez pátosu spracované skutočné udalosti, ktoré s napätím sledoval celý svet. Film je nominovaný na 5 Oscarov.

22. 8. | Meteora (Grécko, 2013, 82 min.), r. Spiros Stathoulopoulos (http://youtu.be/5MHPG_itiYQ)

Druhý celovečerný film kolumbijsko-gréckeho režiséra Spirosa Stathoulopoulosa, držiteľa ceny FIPRESCI a ďalších ocenení z rôznych medzinárodných filmových festivalov za snímku PVC-1 (2007), prináša tentoraz podmaňujúci príbeh mladého rehoľníka Theodorosa a mníšky Uranie, žijúcich v ortodoxných kláštoroch na rozľahlých horúcich pláňach v Grécku, ktorí sa oddali striktným pravidlám svojich cirkevných komunít. Asketický spôsob života im však naruší narastajúca vzájomná náklonnosť, čo v nich vyvolá pochybnosti o správnosti ich voľby. Zrazu stoja pred otázkou, čo je správne a akou cestou sa vydajú. Zrieknu sa viery a uprednostnia vlastné túžby? Budú ich nasledovať a zavrhnú tak svoj doterajší život? Film je minimalistický, meditatívny, plný vizuálne atraktívnych lokalít a vyrozprávaný prostredníctvom množstva symbolov. Obraz je zámerne drsný a surový, kamera akoby bola len náhodným svedkom deja, čo zdôrazňuje symboliku mnohých prostých scén. Film bol nominovaný na Zlatého medveďa na MFF v Berlíne 2012.

25.8. | Slavomír Siska – Kde sa stala vo filme chyba I.

Prednáška spojená so súťažami

29. 8. | Hasta la Vista! (Belgicko, 2011, 115 min.), r. Geoffrey Enthoven (http://youtu.be/hDiOYpXfu4Q)

Philip, Lars a Jozef sú čerství tridsiatnici, ktorých spája slabosť pre dobré víno a krásne ženy. A ešte niečo: každý z nich je stále panic. So svojím stavom sú však odhodlaní čo nevidieť skoncovať a vydávajú sa preto na púť slnečným Španielskom. Tentoraz ich v ceste za vytýčeným cieľom nemôže už nič zastaviť. Dokonca ani ich telesné hendikepy: jeden z nich je totiž nevidiaci, druhý na vozíku a ten tretí celkom ochrnutý.