Aj keď to na leto aktuálne vonku nevyzerá, poznáme sa: Keď máme v júli v byte 40 stupňov, je už zvyčajne dosť neskoro začať riešiť chladenie či tienenie. Čakacie doby sa pod vplyvom obrovského náporu zákaziek pre výrobcov tieniacej techniky šplhajú skoro tak vysoko, ako tie vonkajšie teploty.  Prečo myslieť na leto už teraz a nečakať na prvé tridsiatky?

Dostupná klimatizácia versus ekologické tienenie

V dnešnej dobe už nie je predstava mať plne klimatizovaný interiér žiadnou utópiou. Ešte možno pred pár rokmi to bola výsada kancelárií či obchodných priestorov, dnes si klímu môžeme dovoliť hoci aj do menšieho jednoizbáku. Naša voľba sa pri otázke ochladzovania preto možno neuberá iba cestou cenového porovnávania. Zohľadniť treba samozrejme aj otázku návratnosti investície, s dôrazom na efektivitu chladenia. Čoraz viac sa však zamýšľame nad trvalo udržateľným a ekologickým prístupom. V prípade klimatizačných jednotiek netreba opomenúť ani priestorovú či estetickú stránku, ich dopad na dizajn v interiéri či naopak možnosti umiestniť jednotku vonku. Nie všetky bytové domy to totiž povoľujú.

Tienenie celého domu, zdroj: almik.sk

Tieniaca technika nie je len na chladenie

Či už si vyberiete žalúzie, rolety, alebo solárno-reflexné fólie, všetky prinášajú úžitok  z hľadiska ochladzovania. Okrem toho, že zamedzujú pohľadu do miestnosti, majú veľmi vysoké účinky pre odraz slnečnej energie, čím zabraňujú prehrievaniu interiéru, blednutiu interiérových doplnkov a starnutiu materiálov. „Vonkajšie žalúzie či rolety chránia zároveň aj okná pred mechanickým a chemickým poškodením. Napríklad pred zlými poveternostnými podmienkami, alebo pred následkami usádzania prachu, vplyvom kyslých dažďov, snehu a podobne. Dokážu aj mierne odhlučniť vnútorný priestor od toho vonkajšieho,“ približuje Miroslav Mikuš zo spoločnosti  ALMIK.

Vyberajte najzdravšie a najefektívnejšie

Exteriérové tienenie nespotrebuje žiadnu energiu. Ochladí pritom miestnosť o 6-8 stupňov. Keď sa v lete oprie slnko o okno, vonkajší rám a parapeta sa dokážu ohriať na neuveriteľných 80 stupňov. „Interiérové tienenie dokáže zachytiť veľkú časť UV žiarenia, avšak priestor medzi okenným sklom a tienením ešte stále pôsobí ako „radiator“. Najefektívnejšie je preto osadenie exteriérovej tieniacej techniky, ktorá dokáže pohltiť až 90% UV žiarenia,“ hovorí Mikuš. Bez ďalšieho vytvárania uhlíkovej stopy tak dokážeme vychladiť miestnosť čisto, ekologicky a s dobrým pocitom, že neprispievame k znečisťovaniu životného prostredia.

Exteriérové žalúzie Z-90, zdroj: almik.sk

Možností je veľa a vyberie si každý

Pri výbere tienenia sa určite poraďte s odborníkmi. Môžete sa zahľadieť do krásnych exteriérových roliet, fasáda vášho bytového domu však na to nemusí byť pripravená. Najideálnejšie je prizvať si na pomoc odborníka, ktorý vám predstaví všetky dostupné riešenia a vybrať si následne budete môcť z bohatej škály materiálov a dizajnov. „Samotná montáž exteriérovej tieniacej techniky nie je časovo náročná a považuje sa za „čistú prácu“, zákazník teda obvykle zásah do okenného priestoru takmer nepocíti. Aspoň takto pracujeme my a zákazník tak ešte v ten deň úplne komfortne obýva svoj domov,“ uzatvára Miroslav Mikuš, www.almik.sk.