Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí na Slovensku k najčastejším nádorovým ochoreniam. Väčšinou postihuje mužov vo veku 40-60 rokov a ženy, ktoré majú alebo mali rakovinu prsníka, vaječníkov a maternice. Preto by mali ísť každé dva roky na preventívny test a nepodceňovať varovné signály akými sú pocit plnosti, bolesti brucha, častá zmena konzistencie stolice a krvácanie z konečníka.

Podľa štatistiky svetovej zdravotníckej organizácie WHO počet ochorení stále rastie a výnimkou nie je ani Slovensko. Nárast ochorení je až 36%, diagnostikovaných je každoročne 3000 nových prípadov a z toho 1700 pacientov umiera.

Ako pri každom type rakoviny, nevyhnutná je včasná diagnóza a pravidelná prevencia. Nepríjemným zistením je, že sa nádor prejavuje v pokročilom štádiu, kedy už nie je liečiteľný a to až v 80% prípadov. Rakovine hrubého čreva a konečníka môžeme predísť dodržiavaním správnej životosprávy, zvýšením fyzickej aktivity a všímaním si zmeny činnosti tráviaceho traktu, lebo bolesť na ochorenie neupozorní. K dispozícii je aj možnosť urobiť si jednoduchý test doma a odhaliť tak skryté krvácanie.

Na základe hrozivo vyzerajúcich štatistík a potrebe informovať ľudí o tomto nepríjemnom ochorení sa rozhodlo združenie Europacolon Slovensko zorganizovať akciu s názvom Črevotour. Predsedníčka združenia Jana Pifflová-Španková informuje, že budú cestovať po celom Slovensku s maketou hrubého čreva a zázemie im poskytnú predajne spoločnosti Billa. Propagátormi sú kvalifikovaní zdravotníci a odborníci na výživu, ktorí ľuďom ochotne poradia.

Dnes začína Črevotour v Banskej Bystrici a zdrží sa tam do 2.apríla Potom navštívi aj Zvolen a to od 7–9.apríla. Odtiaľ poputuje do Martina, Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Akcia sa koná vždy od 14:00 do 19:00 hodiny.

Jednoduchý a bezbolestný test na skryté krvácanie do stolice, ktorý môže odhaliť rakovinu hrubého čreva a konečníka (KRK), si už môže v pohodlí domova urobiť každý. Občianske združenie Europacolon Slovakia spúšťa pilotný skríningový program pod mottom „Toto nie je reklamná kampaň na prevenciu, je to kampaň za váš život“ a aktívne tak chce podporiť vyhľadávanie včasných foriem kolorektálneho karcinómu (KRK). Koná tak pri príležitosti Európskeho mesiaca povedomia o KRK.