Všetci milovníci folklóru určite zachytili, že FS Marína oslavuje svoje 45. narodeniny. Keďže oslavy už vrcholia, rozhodli sme sa osloviť vedúceho súboru pána Jána Jamrišku. Napriek pracovnej vyťaženosti si na nás našiel pár minút. Vďaka tomu vám teraz môžeme ponúknuť krátky rozhovor, v ktorom sa dozviete pár zaujímavostí o jeho ceste k folklóru, o vzťahu k FS Marína a o jeho plánoch do budúcnosti.
Ako ste sa dostali k folklóru? Aká bola vaša cesta folklórom?
Aktívne som pôsobil od detských rokov vo folklórnych súboroch v Očovej. Najskôr v Poľane, ktorý pracoval pri základnej škole, neskôr v súbore dospelých Očovan a vo folklórnej skupine Očovan, ktoré patrili k významným reprezentantom podpolianskeho regiónu na mnohých festivaloch vo vtedajšom Československu. Ďalej som ako tanečník pôsobil vo zvolenskej Maríne, počas štúdia na VŠMU v Bratislave v Umeleckom súbore Lúčnica. Po štúdiu choreografie som sa vrátil do Zvolena do Maríny a nakrátko som si odskočil aj do Rusoviec do profesionálneho telesa SĽUK.
Nakoniec ste ostali v Maríne. Ako dlho ste už jej vedúcim?
V júni 1981 som nastúpil do Maríny ako umelecký vedúci a choreograf a s výnimkou obdobia júl 1988 – júl 1989, keď som pôsobil v SĽUKu, pôsobím v Maríne doteraz.
Zmenil sa súbor za tie roky, čo ho vediete?
To či sa zmenil súbor a hlavne jeho tvár, ktorou je samotný program, ktorý prezentuje Marína na bežných predstaveniach a festivaloch, to musí posúdiť jedine divák. Mojou snahou je pokračovať v tom čo dali do vienka Maríny tri jej zakladateľky – pani Mázorová, Benková a Hudecová. Pomenovali ho „Marínou“, a tak ako Sládkovičova Marína je symbolom krásy, mladosti a čistoty ducha slovenskej devy, tak by som chcel, aby aj naša Marína reprezentovala v rámci scénického folklorizmu podobné atribúty.
Na stránke uvádzate, že cvičíte 3x do týždňa. Človek musí súboru obetovať veľa času a námahy. Majú dnešní mladí ľudia stále záujem o folklór?
Dnešná „slobodná“ doba priniesla pre mladú generáciu širokú škálu možností, ako tráviť voľný čas, ktorého je však paradoxne stále menej a menej. Členovia súboru sú zväčša študenti stredných a vysokých škôl a popri škole a Maríne nemajú veľa času na iné aktivity. Ak si zoberiete napríklad tanečnú zložku, ktorá má pravidelné nácviky trikrát v týždni, do toho prídu nejaké predstavenia, v sezóne festivaly, tanečníkom nezostáva veľa času na iné osobné záujmy a pod. Ak teda mladí ľudia pôsobia v takomto telese, musí ich to baviť, musia mať radosť z toho čo robia, z objavovania nových tancov. Speváčky z piesní a muzikanti z muzicírovania. Musia cítiť pozitívny vzťah k ľudovej kultúre a k folklóru. A potom ešte jeden moment, ktorý zanecháva stopy v členoch súboru na celý život, a to je kúzlo radosti a vzrušenia, ktoré prežívajú tanečníci a speváčky na javisku, keď svoju radosť a nadšenie odovzdávajú cez tanec a spev svojím divákom. Teší ma teda, že mladí ľudia majú stále záujem o svoje vlastné ľudové tradície, ľudovú kultúru a folklór.
Vo Zvolene funguje niekoľko folklórnych súborov. Čím je podľa vás Marína výnimočná?
Každý súbor by si mal hľadať svoju tvár ktorá ho charakterizuje. V súboroch, kde sa strieda mnoho autorov choreografií, upravovateľov hudby a ďalších autorov, je dosť ťažké hovoriť o charakteristickej tvári súboru, ktorá sa dlhodobo profiluje svojimi programami. Marína je možno odlišná tým, že už 30 rokov má jedného autora choreografií. Je to možno na škodu, možno nie, ale je to charakteristické pre tento súbor.
FS Marína získala už mnoho ocenení. Je niektoré, ktoré si vážite viac ako ostatné?
Všetky ocenenia si vážim rovnako, vždy je to ocenenie všetkých, tvorcov aj interpretov, aj keď tí tvorcovia sú najpodstatnejší. Sú to korene a kmeň, na ktorom vyrastá koruna interpretácie, ktorá môže priniesť sladké, ale aj kyslé ovocie.
Keď idete na nejaký festival, panuje aj medzi súbormi súťaživosť? Sú pre vás ocenenia dôležité?
Folklórne festivaly zvyčajne nebývajú súťažné, ale akási skrytá súťaživosť medzi súbormi existuje, čo je prirodzená vlastnosť interpretov i vedúcich súborov.
Súčasťou programu 15. októbra je krst nového CD. Bude to už 3. CD v poradí. Prezradíte nám o ňom niečo bližšie?
Ocenenie v našej práci vo folklórnych súboroch či pri práci s folklórnym materiálom, čím myslím jeho prinesenie, spracovanie do scénickej podoby a uvádzanie, nemá byť cieľom nášho snaženia, ale uznanie poteší.Názov CD je „Keť ďiouke spievajú…“. Výber piesňového materiálu, naštudovanie so speváčkami a celú interpretačnú prípravu vykonala Andrea Jágerová, vedúca našej speváckej skupiny dievčat. Uvedený materiál predstavuje piesne dievčaťa a ženy v rôznych obdobiach života a pri rôznych speváckych príležitostiach. Hudobnú réžiu má na starosti Alžbeta Lukáčová. CD vychádza v produkcii PAVLÍK records z Tvrdošína.
Čo Marína pripravuje do budúcnosti?
Zabezpečenie pravidelnej a neprerušenej činnosti amatérskeho folklórneho súboru akým Marína je, si vyžaduje mnoho energie, materiálne zázemie a tvorivý potenciál. Zriaďovateľom súboru je Závodný výbor Odborového združenia železničiarov pri ŽSR vo Zvolene. Spolu so zriaďovateľom sa budeme snažiť, aby Marína i do budúcnosti mohla ďalej rozdávať radosť svojim divákom na jej predstaveniach.