Futbalisti MFK Zvolen si v sobotu pripísali druhú výhru v druholigovej sezóne. Na domácom trávniku porazili Liptovský Mikuláš, ktorý bol dovtedy bez prehry prvý. Hostia hrali celý druhý polčas o desiatich.

Realizačný tím MFK Zvolen urobil oproti predchádzajúcemu neúspešnému meraniu síl v Považskej Bystrici zmeny v základnej zostave aj rozostavení. Hostia prišli do Zvolena ako nezdolaný líder tabuľky a po prvýkrát pohrozili hneď v prvej minúte, keď Tomáš Staš z vyše dvadsiatich metrov natiahol brankára Adama Krejčího strelou smerujúcou k ľavej tyči. Skóre stretnutia však otvorili domáci. V 6. minúte sa o to postaral nigérijsky útočník Peter Onuoha, keď na prednej tyči rozvlnil sieť hlavičkou po centri Erika Gaška z pravého krídla, čím si otvoril strelecký účet v službách druholigového nováčika – 1:0.

Zvolen mohol už v 9. minúte vyhrávať dvojgólovým rozdielom vďaka rýchlemu brejku. Onuoha vysunul na pravé krídlo Sebastiána Ráka, ktorý síce v šestnástke ustál súboj, ale v tutovke z uhla trafil len bočnú sieť. Po polhodine hry mal Rák ďalšiu šancu, keď opäť ustál súboj s obrancom, tentokrát na ľavom krídle. Osamotený prešiel až hlboko do šestnástky a vo vyloženej šanci trafil brankára, ale odrazenú loptu si našiel Viktor Úradník, ktorý pridal svoj tretí presný zásah v sezóne – 2:0.

Zverenci trénera Dušana Tótha v prvom dejstve výborne bránili a nepúšťali favorita do šancí. Až v závere polčasu sa po nákope dostal na pravom krídle za obranu domácich Ľuboslav Laura, ktorý ale trafil vybehnutého gólmana Krejčího. V nadstavenom čase rozvlnil sieť Richard Pečarka, keď si nabehol do šestnástky z druhej vlny, lenže gól neplatil kvôli predchádzajúcemu veľmi tesnému ofsajdu. Hráči Liptovského Mikuláša boli z priebehu duelu nervózni a stopér Denys Prytykovskyi na zemi po súboji o loptu úmyselne kopol Onuohu, za čo videl červenú kartu.

Do druhého polčasu už nezasiahol ani Onuoha, ktorý už v úvode zápasu hlásil zdravotné problémy. Domáci ale zužitkovali početnú prevahu hneď na začiatku druhého dejstva. Rák sa dostal za obranu Liptovského Mikuláša, na prvý pokus v nájazde trafil brankára Dávida Húsku, ale potom už z dorážky z uhla konečne skóroval, a pripísal si tak svoj prvý gól v drese MFK Zvolen – 3:0. Za tohto stavu a rozloženia síl na ihrisku sa už duel viac-menej dohrával. V 60. minúte sa do zaujímavej príležitosti dostal Úradník, ale po centri sprava prehlavičkoval bránu.

V 67. minúte sa Rákovi opäť podarilo na pravej strane ujsť obrancovi, ale už keď bol pred brankárom, rozhodol sa prihrať vľavo Samuelovi Svetlíkovi a loptu zobral obranca hostí. Tatran si vypracoval len minimum streleckých príležitostí, no v 85. minúte sa napokon dočkal gólu. Nedorozumenie v obranných radoch domácich využil Ľuboslav Laura, keď si obhodil Krejčího a poslal loptu do prázdnej brány – 3:1. Dráma sa však v záverečných minútach nekonala.

Nasledujúci druholigový zápas odohrajú futbalisti MFK Zvolen v nedeľu 1. septembra od 10.30 h v Žiline proti béčku domáceho MŠK. Ešte predtým ich čaká stretnutie 2. kola Slovnaft Cupu na ihrisku šiestoligistu TJ Partizán Ľubeľa, úvodný výkop je naplánovaný na stredu 28. augusta o 17.00 h.

Povedali po zápase pre ZVonline.sk

Dušan Tóth, tréner MFK Zvolen: „Konečne sme eliminovali chyby vzadu a dokázali sme využiť šance, ktoré sa nám ponúkli. Určite sme zaslúžene vyhrali, chalani zápas odmakali. Urobili sme zmeny v zostave aj rozostavení, čo sa dobre odzrkadlilo. Predtým sme mali problémy na krajoch, kde nás súper prečísloval, chodilo nám veľa centrov do šestnástky, a dnes sme tomu zabránili. Vedeli sme, že nás čaká veľmi kvalitný súper, nedovolili sme mu skoro nič, aj keď koncom polčasu prišiel o hráča. Škoda toho inkasovaného gólu. Súper bol asi frustrovaný, asi neočakával, že zápas bude mať taký priebeh. Nepúšťali sme ich do šancí, na čo boli zvyknutí z predchádzajúcich zápasov, to bolo rozhodujúce. Peter Onuoha mal nejaké svalové problémy, ale odviedol to, čo sme od neho očakávali. Aj jeho náhrada „Svetlo“ (Samuel Svetlík) vyhral väčšinu osobných súbojov, takže je to v poriadku.“

Sebastián Rák, strelec tretieho gólu MFK Zvolen: „Chceli sme na nich vybehnúť od prvej minúty, chceli sme ich dotlačiť k chybám, čo sa nám podarilo využiť, premenili sme šance. Mal som tri šance, z toho jednu sa mi podarilo premeniť, síce na druhýkrát, ale našťastie z toho bol gól. Súper mal dobré fázy, určite sem prišiel vyhrať. Bolo vidieť, prečo boli prví v tabuľke, ale skúšali sme hrať aj na protiútoky a boli sme úspešní. Po góle mi padol kameň zo srdca, lebo po tomto som túžil, že keď dostanem šancu, tak ju využijem. Myslím si, že dnes sa mi zápas vydaril a využil som šancu od trénera, takže dúfam, že som si získal jeho dôveru. Je tu dobrá atmosféra, ľudia chodievajú a podporujú nás, je to cítiť. Musíme aj zvonku doniesť nejaké body, makáme na sebe každý týždeň a ide nám o to, aby sme konečne aj vonku získali nejaké body.“

MONACObet liga – 5. kolo – sobota 24.08.2024, 16.30 h – Zvolen

MFK Zvolen – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 3:1 (2:0)

Góly: 6. Onuoha, 32. Úradník, 46. Rák – 85. Laura. ŽK: 30. Nosko, 33. Onuoha, 33. D. Tóth (tréner), 45+1. J. Kováč (RT), 66. Svetlík, 83. Š. Kollár, 90. Urgela – 20. Pečarka, 63. Shudeiwa, 90. Bobček. ČK: 45+5. Prytykovskyi. Rozhodovali: Benedik – Bobko, Poracký. Diváci: 453.

Zostava MFK Zvolen: Krejčí – Solivajs, Nosko, Prikryl, P. Bača – Gaško – Rák (70. Sučák), Snitka (C) (82. Š. Kollár), Köröš (75. Urgela), Úradník (70. Šmatlák) – Onuoha (46. Svetlík).
Tréner: D. Tóth.

Zostava Liptovský Mikuláš: Húska – Pečarka, Voško (59. Mráz), Prytykovskyi, Marek (40. Macejko) – Gerát, Shudeiwa – Laura, Staš (59. Jamonts), Capko – Bartoš (C) (69. Bobček).
Tréner: Ľ. Reiter.