Pre mnohých dôležitý a nevyhnutný priestor, pre iných prvotná skúška ich samostatnosti. Niekto má konkrétne predstavy o vlastnej domácej kancelárii, kým ďalšieho čaká pomerne zdĺhavý proces. Prečítajte si pár rád, ktoré vás pri zariaďovaní domácej pracovne správne nasmerujú.

Kedysi nesplniteľná túžba, no všedná realita súčasnosti. Kým práca z domova bola pred pár rokmi niečím lukratívnym, dnes je úplne bežnou a pomerne rutinnou záležitosťou. Ako si ale zariadiť pracovňu v domácom prostredí bez toho, aby ste nijako neznížili vaše pracovné nasadenie?

V prvom rade by mala byť zariadená v takom duchu, aby vás dennodenne motivovala k tým najlepším pracovným výkonom. Zabúdať by ste nemali na kvalitné spracovanie kancelárskeho nábytku, no upriamiť by ste sa mali aj na tie najmenšie detaily. Pracovňa podľa vlastného vkusu a predstáv je tým najlepším krokom, ako to hravo docieliť. Pozrime sa na to, čo vám môže pri zariaďovaní pomôcť a načo by sa nemalo vôbec zabúdať.

Vymedzenie priestoru je prvým bodom

Ak vám to dispozícia vášho bývania čo i len trochu umožňuje, oddeľte pracovný život od toho súkromného a snažte sa pracovňu lokalizovať čo najďalej. Pri príležitostnej práci na doma môžete uvažovať o pracovnom kútiku v niektorej z už zariadených izieb, no pri dlhodobej práci je vhodnejšie mať konkrétnu miestnosť vyhradenú výlučne na pracovné záležitosti. V malých priestoroch panelákových bytov na vlastnú pracovňu môžete zabudnúť, pokúste sa preto aspoň tento pracovný priestor od ostatného zariadenia izby opticky oddeliť. Využiť môžete napríklad knižnicu. Tá v tomto prípade perfektne poslúži a váš pracovný neporiadok zakryje natoľko, že ho návšteva vôbec nepostrehne.

V prípade, že nedisponujete voľným miestom a samotné zariaďovanie ostatných funkčných miestností bolo náročným procesom, zvoľte si špecifické spracovanie nábytku. Či už pôjde o skriňu s ukrytým stolom alebo obývaciu stenu, ktorá sa dá vyklopiť, určite vás nijako pri fungovaní neobmedzia.

Biela vs. ostatné farby spektra

V otázke farebného riešenia domácej pracovne sa stáva biela farba čoraz viac populárnejšou, no rovnako obľúbené sú taktiež aj jej šedé alebo čierne spracovania. Nepokazíte však nič ani ich kombináciou, biely kancelársky nábytok bude totiž perfektne ladiť s čiernymi detailmi. Okrem optického zväčšenia priestoru malých rozmerov v nás biela evokuje predovšetkým čistotu spätú s poriadkom a navyše takáto pracovňa pôsobí aj neskutočne elegantne.

Čistota a poriadok. Aj takto môže vyzerať kancelária v bielom sfarbení. (Africa Studio / Shutterstock.com)

No iní sa s týmto monotónnym riešením pracovne nezhodujú a do výslnia dávajú práve tie výraznejšie farby. Napríklad taká farba stien v žltom odtieni podnecuje k tvorivosti, tvorbe myšlienok a dodáva energiu. Je potom len na nás, pre ktoré spracovanie sa rozhodneme. Pokiaľ totiž nemáte v obľube výrazné farby, nemusia byť vítanou voľbou ani v pracovni.

Ergonomické prispôsobenie pracoviska

Významnú rolu pri zariaďovaní domácej pracovne zohráva aj ergonómia. Určite nechcete sedieť niekoľko hodín v neprirodzenej polohe alebo sa krčiť pod nízkym stolom. Či už ide o prípad samostatne vyhradenej miestnosti alebo pridanie kancelárie k už zariadenej izbe, v oboch možnostiach by sa nemalo zabúdať na ergonomické riešenie pracovného prostredia, v rámci ktorého podporíme našu produktívnosť a zlepšíme zdravotný stav. Ak viete, že v kancelárii budete tráviť hodiny, malo by ísť o jednu z vašich priorít.

Nezabudnite si vybrať aj pohodlnú stoličku. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Dostatok prirodzeného svetla

Tmavé zákutia a šedé miestnosti nás k práci priveľmi nedonútia a nielenže odsunieme pracovné povinnosti na vedľajšiu koľaj, ale výrazne nás podnietia aj k spánku. Dostatočné osvetlenie je jedným z najdôležitejších krokov pri zariaďovaní pracovne. Úroveň jasu obrazovky na počítači by mala byť porovnateľná s celkovým osvetlením miestnosti.

Proces vyberania nábytku

Každá správna pracovňa by mala disponovať ergonomickou stoličkou a priestranným stolom. Nastaviteľná kancelárska stolička je zárukou maximálneho pohodlia, kým pracovný stôl by mal byť dostatočne veľký na pohodlnú manipuláciu s počítačom aj s rozloženými papiermi.

Nezabúdajte na úložné priestory a dekorácie

Pokiaľ potrebujete dokumenty archivovať alebo sa v práci venujete veľkému množstvu papierov, nezabúdajte na rôzne organizéry, ktoré vám umožnia absolútny prehľad. Drobné dekorácie perfektne oživia priestory pracovne a pomôžu vám k tomu aj rastliny.

Nepodceňujte zariadenie domácej pracovne. Riskujete totiž, že takáto práca bude nielen neproduktívna, ale všetky pracovné povinnosti budete pravidelne odsúvať na druhú koľaj. V zariaďovaní by ste mali postupovať precízne a zabúdať by ste nemali ani na elimináciu všetkých rušivých vplyvov. Nevytvárajte si dôvody na prerušenie pracovných povinností, ale zariaďte si také priestory, aby ste sa mohli práci naplno venovať.

Aj takto môže vyzerať presvetlená domáca pracovňa s dostatkom úložného priestoru.
(Artazum / Shutterstock.com)