Súčasná doba výrazne praje vývoju displejov. Pokroky v premietaní farieb, skvalitnení zobrazenia či rad unikátnych inovácií tomu len nasvedčujú a druhá dekáda tohto tisícročia je toho taktiež jasným svedectvom.

Prvé prototypy telefónov s flexibilným displejom sa dostávajú čoraz viac do ponuky, dnes tak nemáte problém nájsť kvalitný smartfón so špičkovou obrazovkou. Problémom aktuálnej doby je však to, že mnohí aj naďalej riešia v rámci displeja len jeho tvar a veľkosť uhlopriečky.

Zohľadňujete pri kúpe smartfónu jeho technické parametre, predajnú cenu a celkový vizuál? Ďalším podstatným prvkom je však aj samotný displej, no na ten viacerí už zabúdajú. Kým niektoré modely predstavujú nevídané zobrazenie farieb a čistotu detailov, iné vám môžu výrazne vnímanie obrazovky skresliť a značne tým znechutiť aj samotné ovládanie telefónu. Na čo sa teda upriamiť v rámci údajov o displeji?

Technológia displeja

Technologické vymoženosti kvality obrazu vídať predovšetkým pri televízoroch, no výnimkou nie sú ani mobily. Štandardným LCD panelom nezískate takú kvalitu, akú predstavujú tie najnovšie typy displejov. Čoraz viac výrobcov sa tak snaží aplikovať tie najnovšie inovácie, napríklad niektoré pokrokové mobily Samsung sú typické svojím AMOLED displejom, pričom ho pravidelne využívajú aj konkurenčné značky. Okrem tohto prevedenia však môžete sledovať aj nárast mobilov s OLED displejom, ktorý je populárny aj pri spomínaných televíznych prijímačoch.

Tieto dve verzie predstavujú súčasnú špičku a pokiaľ sa pre jedno z týchto spracovaní rozhodnete, rozdiely zbadáte ihneď. Získať tak môžete vyšší kontrast, nižšiu spotrebu energie a pri OLED prevedení aj realistickú čiernu, no tento druhý typ je často označovaný za verziu s nižšou životnosťou.

Možnosti rozlíšenia

Veľká uhlopriečka automaticky ešte neznamená aj kvalitné zobrazenie obrazovky. Kľúčovým parametrom je totiž aj možnosť rozlíšenia. Kým kedysi sme boli nadšení displejmi v štandardnom prevedení HD, dnes je takáto podoba viac ako neuspokojivá. Viacero modelov už totiž disponuje postačujúcim Full HD alebo pokročilejším QHD. Tie najpokrokovejšie vlajkové lode však predstavujú verziu so 4K rozlíšením.

Ak si chcete ešte viac skvalitniť zobrazenie, zamerajte sa na celkové riešenie displeja. Podstatnými informáciami tak budú pre vás napríklad aj údaje o hustote pixelov, jemnosti displeja a ostrosti obrazu, no zanedbať by ste nemali ani hodnotenie presnosti farebnej škály a to, či model podporuje HDR.

Či už váhate medzi mobilmi Huawei, Samsung, Apple či typmi od iných konkurenčných značiek, mať zmapované parametre displeja sa vám rozhodne oplatí. Pokiaľ však chcete ešte viac posúvať hranice zobrazenia, flexibilita ohybných telefónov vám rozšíri možnosti a zväčší pracovnú plochu.