TS mesta Detva (Zuzana Juhaniaková), foto: Správa CHKO-BR Poľana, P. Albert, J. Bariak | 27.5.2015

Deň otvorených dverí Poľany priamo v prírode

CHKO-BR_PolanaMatka Podpoľania, stratovulkán Poľana, otvára náruč v sobotu 30. mája 2015 a privíta verejnosť, aktivity svojich obcí a organizácií na Dni otvorených dverí priamo v prírode.

Pri príležitosti 25. výročia Biosférickej rezervácie Poľana sa na horskom masíve uskutoční celodenný kultúrno prezentačný, turistický program. V paralelnom programe je naplánovaná aj cyklojazda Poľanou. Najdobrodružnejšia a najtajomnejšia časť programu nielen pre tých najmenších však nastane až večer. Na literárnu a rozprávkovo-dobrodružnú časť programu s názvom „Večer na Poľane“ je ale nevyhnutné sa vopred prihlásiť.

Program pri horskom hoteli

Program sa začne v Horskom hoteli Poľana o 9.30 hod. prezentáciou obcí a organizácií, a regionálnych producentov v Podpoľaní. Správa Chránenej krajinnej oblasti-Biosférickej rezervácie Poľana (CHKO-BR Poľana) sa postará o prezentáciu činnosti stráže prírody. Zabezpečia sprievodcovskú činnosť po lúkach v okolí hotela s odborným výkladom s názvom „Za krásami orchideí.“ Nebudú chýbať tvorivé dielne.

Od 11.30 do 12.15 hod. nasleduje príhovor zástupcov celoslovenského turistického podujatia čitateľov Krásy Slovenska, Klubu slovenských turistov v spolupráci s redakciou Dajama a hosťami. Nasledovať bude kultúrny program a prezentácia nových kníh vydavateľstva.

Od 13.00 hod. bude pre záujemcov prvý organizovaný zostup z Poľany na námestie v Detve po modrej značke. Od 15.30 na hlavnom námestí v historickej časti Detvy bude slávnostné ukončenie a odovzdanie štafety organizátorom budúcoročného 53. ročníka celoslovenského stretnutia čitateľov časopisu Krásy Slovenska. Nasleduje kultúrny program za účasti folklórnych súborov z Detvy a váľanie mája.

8_CHKO-BR_PolanaCyklojazda Poľanou

Cyklojazda Poľanou sa začne ráno o 9.00 hod. pri Hrochoťskom mlyne. Ten je vstupnou bránou do Hrochoťskej doliny, ktorá privádza do lesníckej dedinky Kyslinky. To už je kráter Poľany. Odtiaľ budú cyklisti pokračovať hore k Horskému hotelu Poľana. Sprevádzať ich bude pracovník Správy CHKO-BR Poľana.

Večer na Poľane

O 18.00 hod. sa v areáli horského hotela začne čítanie povestí o starobylej Poľane. O 19.00 hod. premietnu film o Zadnej Poľane a film Medveď obdivovaný aj zatracovaný. Nasledovať bude diskusia.

Keď sa už zotmie, a Poľana sa zahalí do svojich tajomných stínov, začne sa najdobrodružnejšia časť Večer na Poľane. Na nočný pochod Poľanou je nutné sa prihlásiť na tel. čísle: 0903 298 304 alebo emailom: lucia.minova@sopsr.sk . Pracovníci Správy CHKO-BR Poľana prevedú záujemcov cez nočný les a májovými kvetmi rozkvitnuté lúky cez Vodopád Bystrého potoka dolu do Hriňovej – Bystrô. Druhá dobrodružná výprava prejde nočnou Poľanou cez Kalamárku na Stavanisko do Detvy.

Fotogaléria