
Vzhľadom na rastúcu popularitu prírodných materiálov sa dekoratívne omietky stávajú symbolom návratu k remeslu a „nedokonalej” estetike, ktorá v sebe skrýva jedinečnosť. Uvažujete aj vy nad ich aplikáciou? V tom prípade by ste mali vedieť niekoľko vecí.
Čo zohľadniť pri výbere dekoratívnej omietky
Pri výbere je kľúčové brať do úvahy nielen estetický vzhľad, ale aj technické parametre. Interiérová omietka by mala byť priedušná, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti v stenách. Správna priepustnosť umožňuje, aby stavebné materiály „dýchali“, čo je kľúčové pre prevenciu vzniku plesní a ďalších problémov, ktoré súvisia s vlhkosťou.
Navyše je dôležité venovať pozornosť konkrétnemu prostrediu, kde sa omietka bude aplikovať. Ak sa napríklad chystáte nanášať dekoratívnu omietku na krb, musíte zohľadniť extrémne teploty, ktorým bude vystavená a vybrať materiál s vysokou tepelnou odolnosťou (napr. omietky na báze cementu alebo vápna). V kúpeľniach alebo kuchyniach, kde je vyššia vlhkosť, by ste zase mali uprednostniť omietky s odolnosťou voči vode a plesniam.
Okrem toho môžete zohľadniť aj štýl – kým pre moderné interiéry môže byť vhodná omietka imitujúca prírodný kameň alebo metalické odtiene, rustikálne a tradičné domácnosti získajú autenticitu vďaka Limewash omietke.
Venujte pozornosť podkladu – každý typ muriva (betón, tehla, kameň, drevovlákno, sadrokartón a iné) má špecifické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú priľnavosť a životnosť omietky.
Najznámejšie typy interiérových omietok
Hlinená omietka – aj keď ide o starší (dnes už málo používaný) typ, jej prirodzený vzhľad dodáva interiéru teplý a útulný charakter. Je zvyčajne jednovrstvová, čo uľahčuje aplikáciu.
Vápenná omietka – pri správnej aplikácii je veľmi odolná, pričom jej prirodzené antibakteriálne vlastnosti z nej robia dobrú voľbu do miestností so zvýšenou vlhkosťou. Nemusíte sa tak obávať množenia baktérií či rastu plesní. V súčasnosti je obľúbeným vápenným náterom spomínaný Limewash, ktorý sa zvyčajne mieša v pomere 15-20 % vápna a 80-85 % vody.
Štuková omietka – na finálnu úpravu stien je vhodná aj benátska štuková omietka zo zmesi vápna, mramorového prachu a iných zložiek, ktorá vytvára efekt lešteného prírodného kameňa. Môže sa rôzne pigmentovať alebo maľovať farebnými nátermi.
Sadrová omietka – tradičná technika zdobenia interiérov zažíva v súčasnosti renesanciu. Umožňuje vytvárať dekoratívne prvky (štruktúrovaný povrch a rôzne 3D efekty) priamo na stenách interiéru.
Zdroj: https://artemura.sk/limewash-tradicna-technika-s-modernym-nadychom/