Štvrtkové predstavenie v rámci festivalu Ľudia z rodu Rómov priniesla do Zvolena pražská divadelná skupina Ara art. Do Domu ŽSR zavítala so svojou prvotinou Guli daj. Príbeh, ktorý spája mýty s problematikou rómskeho holokaustu a súčasných pogromov, režíroval herec a rómsky aktivista David Tišer.

BBO_3089V Čechách pôsobí v Národnom divadle a v mnohých organizáciách pracujúcich s Rómami, na Slovensku je neznámy. Divadlo považuje za spôsob, ako nahlas hovoriť o problémoch, ktoré ho trápia. „Divadlo je dobrý nástroj na niečo upozorniť. Niežeby mohlo niečo zmeniť, ale prináša iný pohľad na vec.“ Inscenácia spája divadlo, tanec a video, ťažisko stojí práve na záberoch z protirómskych demonštrácií v Čechách. „Mne sa na tomto divadle páči, že si nič nevymýšľa, všetky videá sú reálne. Protirómske demonštrácie sa dnes v Čechách stávajú národným športom,“ vyjadril sa na margo aktuálnych problémov.

Riešenie spomínanej situácie vedie podľa neho politickou cestou. „Rómovia musia voliť, vstupovať do veľkých politických strán, musia v nich víťaziť a ísť do parlamentu.“ Ako paralelu uvádza slovenský príklad Petra Polláka, splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Uvedomuje si, že predstaveniu Guli daj môže byť vyčítaná jednostrannosť. „Dostali sme možnosť povedať svoj názor tak, ako chceme my,“ hovorí.

Ďalšou ambíciou divadelnej skupiny Ara art je vytvoriť trpkú komédiu o predsudkoch voči Rómom či hru o LGBT (lesbien, gay, bisexual, and transgendered komunite. „Ľudia sa síce budú smiať, ale odídu s tým, že pochopili, čo sme im chceli odovzdať.“