V dnešnej modernej dobe sa stále viac a viac ľudí,  rôznych vekových kategórií, začína zaujímať o šport. Prečo je tomu tak? Svet je v súčasnosti  plný moderných technológií, virtuálnej reality, ale hlavne prevažujúceho množstva sedavých zamestnaní. Počet ľudí pracujúcich manuálne klesá a ľudia sa zaujímajú viac o nemanuálnu prácu, ktorá niekedy dokáže narobiť veľké problémy. Hodiny presedená za počítačom na pohodlnej kancelárskej stoličke. Takéto zamestnanie môže byť pohodlné len do určitej doby, kým sa neobjavia následky – problémy s chrbticou, zápästiami, nadváhou či zrakom.

Ak chcete zostať v pohybe aj napriek dlhému vysedávaniu v práci, môžete chodiť do posilňovne, fitcentra alebo na športové ihrisko. Možností je niekoľko a tú, ktorú si vyberiete je len na vás.

Fitcentrum a posilňovňa nie je nič pre vás? Nezúfajte! Nemusíte za strojmi na cvičenie chodiť ďaleko a pravidelne za cvičenie platiť, posilňovacie stroje si môžete jednoducho zadovážiť priamo k vám domov. Jedným z najobľúbenejších posilňovacích strojov je rotoped, ktorý si získal priazeň najmä tých, ktorí majú nedostatok pohybu, nadváhu alebo chcú zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a formovať si postavu. Ak ste rotoped ešte nekupovali a neviete na čo sa zamerať pri jeho výbere, pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu pri výbere toho správneho rotopeda. Ako prvé by ste si mali premyslieť na čo plánujete rotoped využívať.

REHABILITÁCIA

Ak hľadáte rotoped za účelom fyzickej rehabilitácie, mali by ste brať do úvahy, že pohodlie pri cvičení je pre vás dôležitejšie ako výkon rotopeda. Odporúčaným je práve vzpriamený bicykel, ktorý vám zabezpečí pohodlie spodnej časti chrbtice. Ležiaci bicykel vám zase pomôže redukovať bolesti chrbta a pohodlné cvičenie zabezpečujú aj opierky.

KARDIO TRÉNING

Ak máte v pláne robiť dlhšie kardio tréningy, odporúčame meniace pozície počas cvičenia. Poskytuje dobrú polohu chrbta, ako aj dostatočnú silu šliapania. Časté zmeny polohy vám zabezpečia pohodlie, a tiež pocit húževnatosti.

INTENZÍVNY TRÉNING

Najčastejším dôvodom zakúpenia rotopedu je lepší a pohodlnejší tréning. Dôležitým faktorom je sila šliapania.  Poloha je určená pre dosiahnutie čo najlepšieho výkonu, preto je zadná časť ohnutá dopredu.

Parametre a funkcie, ktoré by ste nemali podceniť:

1. Brzdný systém

Umožňuje plynulú a tichú činnosť rotopedu. Stretnúť sa môžete najčastejšie s magnetickým brzdným systémom, aj keď o niečo lepší je elektromagnetický brzdný systém.

2. Nosnosť

Nezabúdajte na maximálnu nosnosť rotopedu, ktorá by mala byť vyhovujúca pre každého cvičenca. Nosnosť bicyklov sa pohybuje od 80 kg až do 180 kg.

3. Záťažové koleso

Hmotnosť sa pohybuje okolo 4-10 kg. Hmotnosť kolesa je dôležitá pre kvalitný tréning. Čím je hmotnosť vyššia, tým je činnosť bicykla plynulejšia, a teda aj tréning je kvalitnejší.

4. Stredové uloženie záťažového kolesa

Faktor, ktorý je zodpovedný za intenzitu cvičenie tiež nemôžeme podceniť. Plynulý a tichý chod bicykla zabezpečujú strojové guľôčkové ložiská.

5. Sedlo

Výber sedla je dôležitý najmä pre maximálne pohodlie. Máte možnosť vybrať si z anatomicky tvarovaných sediel a gélových sediel. Výhodou pre vyšší komfort je nastaviteľná výška sedla.

6. Riadidlá

Riadidlá sú tiež dôležitým faktorom. Polohovateľné riadidlá sú najbežnejšie a veľmi pohodlné pre kvalitné tréningy.

7. Počítač

Počítače sú dnes bežnou súčasťou aj toho najlacnejšieho rotopedu. Zaznamenáva rýchlosť, vzdialenosť a čas cvičenia. Drahšie modely ponúkajú extra funkcie ako napríklad. meranie tepovej frekvencie, počet spálených kalórií a podobne.