slnko zapad pocasie rudolf kubik fotoUž 20. marca prekryje Mesiac okolo 60% Slnka pozorovateľného zo Slovenska, stane sa tak okolo 11-tej hodiny. Na rovnaký deň pripadá aj jarná rovnodennosť.

Krajská Hvezdáreň s planetáriom Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Hvezdáreň v Banskej Bystrici a firma TROMF zorganizujú tento deň na Základnej škole Hrnčiarska (pri Café Džezva) pozorovanie tohto nebeského divadla prostredníctvom astronomických ďalekohľadov a tiež formou projekcie pod dohľadom profesionálnych astronómov. Podobné pozorovanie bude prebiehať aj na ďalších miestach v kraji, a to napríklad na Námestí SNP vo Zvolene, ale tiež napríklad v Žiari nad Hronom či v Rimavskej Sobote.

Prekrytie Mesiaca a Slnka nastane v piatok 20. marca nad Zvolenom o 9.41 a v prípade priaznivých poveternostných podmienok bude maximálne prekrytie viditeľné okolo 10.50 h a v čiastočnej podobe potrvá do 12-tej. Dôležité je využiť na sledovanie špeciálne okuliare alebo iné prispôsobené sledovacie zariadenia, keďže slnečná žiara pri zatmení môže byť pre ľudské oko nebezpečná. Naposledy sme mali možnosť sledovať podobné čiastočné zatmenie v roku 2011, nasledujúca príležitosť bude až v roku 2022.